×
 • Lajme
 • Lajme

  Ish-ministri serb: Është e vështirë të arrihet një marrëveshje Kosovë-Serbi

  FrontOnline
  13 Korrik 2020

  Presidenti i Këshillit për Strategji të Politikave dhe ish -ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Dragan Shutanovac tha se do të ishte jashtëzakonisht e vështirë të arrihet një marrëveshje detyruese midis Beogradit dhe Prishtinës dhe se ishte i nevojshëm një “marrëveshje fazore” që do të mundësonte normalizimin e plotë të marrëdhënieve.

  “Ka përshtypje se me hyrjen e Lajçakut dhe veçanërisht Grenellit, të cilët përfaqësojnë BE-nw dhe SHBA-nw, kërkimi për një zgjidhje u përshpejtua në procesin e negociatave. Takimi në Paris me pjesëmarrjen e liderëve të Francës dhe Gjermanisë tregon dëshirën që BE të jetë ndërmjetësi kryesor negociues ”, tha Shutanovac për Blicin serb, transmeton Klan Kosova.

  “Sidoqoftë, përpjekja e tyre për të gjetur një zgjidhje krijuese është shumë më pak se ajo amerikane, dhe do të jetë jashtëzakonisht e vështirë të arrihet një marrëveshje detyruese që duhet të bazohet në një kompromis, dhe jo në kërkesat dhe ultimatumet e secilës palë”, shtoi ai.

  Ai beson se ka nevojë për një marrëveshje fazore që do të mundësonte normalizimin e plotë të marrëdhënieve, por edhe të respektonte realitetin se nuk bëhet fjalë vetëm për raportet midis Beogradit dhe Prishtinës, as për problemin rajonal, por që nga lufta në Ukrainë, problemi i Kosovës ka implikime më të mëdha.

  Duke iu referuar aktakuzës ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, Shutanovac tha se në fund të vitit të kaluar dukej që Vuçiq dhe Thaçi mund të arrinin një lloj marrëveshje të qëndrueshme, por që edhe atëherë ishte e qartë se kishte qendra të pushtetit që nuk ishin për marrëveshje që do t`i bënin vetë Beogradi dhe Prishtina.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Lajme19 Maj 2024
  Nënsekretarja amerikane për Diplomaci Publike, Liz Allen, ka takuar presidenten Vjosa Osmani në Prishtinë. Ambasada e SHBA-së në Kosovë, përmes një komunikate...
  Lajme19 Maj 2024
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka parashikuar që gjatë javës që vjen do të mbajë kryesisht mot i paqëndrueshëm në Kosovë. E hënë...
  Lajme19 Maj 2024
  Njëzet ekipe shpëtimi dhe dronë janë dërguar në zonën ku helikopteri në të cilin ndodheshin presidenti iranian, Ebrahim Raisi dhe ministri i...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Forca Detare shqiptare dërgon anijen e dytë në operacionet e NATO-s. Forcat Detare të Shqipërisë kanë dërguar edhe anijen e dytë në...
  Lajme19 Maj 2024
  Sindikata e Policisë së Kosovës ka votuar të dielën për shkarkimin e kryetarit Imer Zeqiri. Për shkarkimin e tij, Zeqiri e kuptoi...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka përfunduar vizita e prindërve të ish-presidentit Thaçi në Qendrën e Paraburgimit në Hagë. Babai dhe nëna e Thaçit ishin sot për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria kroate e Mbrojtjes ka bërë të ditur se nesër do të mbahet ceremonia zyrtare e dërgimit në Kosovë të trupave të...
  Lajme19 Maj 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka ndarë një video nga takimi dhe konferenca e përbashkët me Nënsekretaren amerikane të Shtetit për Diplomaci Publike, Liz...
  Lajme19 Maj 2024
  Kandidati i PDK-së për kryeministër, Bedri Hamza, në Zvicër është takuar me diasporën atje, të cilët i ka falënderuar për mikëpritjen. Ai...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.