×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ish ministri japonez i drejtësisë dhe bashkëshortja e tij arrestohen për blerje votash

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Një tjetër skandal politik dhe gjyqësor rrezikon të ulë dhe më shumë besueshmërinë e kryeministrit japonez Shinzo Abe. Sondazhet tregojnë atë dhe partinë e tij liberal-demokrate në nivele alarmante për sa i përket mbështetjes së elektoratit.

  Ish ministri i drejtësisë në Japoni Katsuyuki Kawai dhe bashkëshortja e tij, Anri Kawai, aktualisht deputete, janë arrestuar pasi kanë blerë vota gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet e një viti më parë.

  Mediat japoneze raportojnë se Kawai, ish ministri 57 vjecar, ka qenë gjithnjë shumë pranë kryeministrit Abe: ish këshilltar për çështjet e jashtme dhe ish ministër drejtësie. Dhe ai është aktualisht deputet. Bashkëshortja e tij 46 vjecare u zgjodh deputete në korrikun e një viti më parë, në zgjedhjet për të cilat ata akuzohen se kanë blerë vota.

  Një ditë më parë partia liberal-demokrate pranoi dorëheqjen në çift nga partia. Por të dy u shprehën se do të vazhdojnë të ushtrojnë mandatin e tyre të deputetit.

  Policia mundi t’i arrestojë të dy pasi në Japoni deputetët kanë imunitet vetëm gjatë kohëzgjatjes së seancës plenare e cila përfundoi pikërisht një ditë më parë.

  Mediat në vend shkruajnë se të dy ata kanë paguar rreth njëqind persona gjatë fushatës elektorale të gruas në perfekturën e Hiroshimës. Çifti mohon cdo akuzë por sekretari i Anri Kawai është dënuar me 18 muaj burg, pasi ka paguar mbështetësit gjatë fushatës elektorale të gruas, një praktikë që ndalohet me ligj në Japoni. Nëse akuza do të pasohet nga një vendim gjykate për fajësinë e tyre, të dy do humbasin automatikisht mandatin.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, me anë të një postimi në rrjetet sociale tha se Shqipëria duhet që të guxojë dhe me...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Regjistrimi i popullsisë, Kastrati: Kemi kaluar shifrën prej 1.5 milion Dje në Kosovë ka përfunduar procesi i regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare...
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Vip24 Maj 2024
  Prej disa kohësh është zhdukur nga rrjetet sociale duke marrë pushim nga jeta publike dhe kjo me arsye. Prive zbulon se Arta...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Gjykata Themelore e Pejës ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Pejës për caktimin e masës së paraburgimit ndaj, Agron Gashit i...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.