×
 • Lajme
 • Lajme

  Ish-drejtori i Klinikës Infektive: Duhet të bëhen së paku 100 teste në 1 mijë banorë

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Ish-drejtori i Klinikës Infektive në QKUK Prof. Hamdi Ramadani, ka folur për situatën epidemiologjike në Kosovë në një paraqitje në Euronews Albania.

  Ramadani ka deklaruar se situata është përkeqësuar pas lehtësimit të pasave ku qytetarët dhe institucionet vepruan me komoditet duke mos u mbrojtur nga Covid-19.

  Infektologu ka deklaruar se për të menaxhuar më mirë situatën duhet të bëhen më shumë teste për diagnostikimin e personave me simptoma të Covidit.

  “Kosova është në vendin më të keq sa i përket menaxhimit të pandemisë. Është dashur të bëhen më shumë teste, në 1 mijë banorë duhet 90 ose 100 teste në mënyrë që të shohim situatën sesa është numri i të infektuarve”, ka deklaruar Ramadani.

  Ai iu ka bërë thirrje qytetarëve që të mbajnë maska mbrojtëse, distancën dhe higjienën për të evituar infeksionin.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme23 Qershor 2024
  Arben Taravari është emëruar ministër i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut. Kështu ka njoftuar ai përmes një postimi në Facebook. Ai ka...
  Lajme23 Qershor 2024
  Sipas Prishtina Weather, 57mm të reshura u regjistruan në Prishtinë deri në orën 22:00. Në njoftim thuhet se të reshurat e gjithë...
  Lajme23 Qershor 2024
  Pesë udhëtarë janë evakuuar, pasi autobusi me të cilin udhëtonin e kishte të pamundur të qarkullonte shkaku i reshjeve të mëdha të...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.