Lajme

Ish-drejtori i Klinikës Infektive: Duhet të bëhen së paku 100 teste në 1 mijë banorë

Ish-drejtori i Klinikës Infektive: Duhet të bëhen së paku 100 teste në 1 mijë banorë
11:18 | 23 Korrik 2020

Ish-drejtori i Klinikës Infektive në QKUK Prof. Hamdi Ramadani, ka folur për situatën epidemiologjike në Kosovë në një paraqitje në Euronews Albania.

Ramadani ka deklaruar se situata është përkeqësuar pas lehtësimit të pasave ku qytetarët dhe institucionet vepruan me komoditet duke mos u mbrojtur nga Covid-19.

Infektologu ka deklaruar se për të menaxhuar më mirë situatën duhet të bëhen më shumë teste për diagnostikimin e personave me simptoma të Covidit.

“Kosova është në vendin më të keq sa i përket menaxhimit të pandemisë. Është dashur të bëhen më shumë teste, në 1 mijë banorë duhet 90 ose 100 teste në mënyrë që të shohim situatën sesa është numri i të infektuarve”, ka deklaruar Ramadani.

Ai iu ka bërë thirrje qytetarëve që të mbajnë maska mbrojtëse, distancën dhe higjienën për të evituar infeksionin.

 Petrol Company  prin me çmime me të lira në derivate dhe shumë oferta të tjera

Të tjera