×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Irani provokon tensione, teston një raketë të saj – tregon se sa larg mund të godasë ajo

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Irani ka testuar një raketë në një stërvitje detare në Gjirin e Omanit dhe Oqeanit Indian verior, njoftuan të enjten mediat shtetërore.

  Raporte nga agjencia zyrtare e lajmeve IRNA thoshin se raketat shkatërruan caqet në një distancë prej 280 kilometrash.

  Ajo tha që testet erdhën gjatë një stërvitje detare nga marina e Iranit në Gjirin e Omanit dhe Oqeanit Indian.

  Raporti vlerësohet të jetë i pari i një stërvitje që nga maji, kur një raketë gjatë një stërvitjeje iraniane goditi gabimisht një anije detare iraniane në vend të shënjestrës së saj të synuar në ujërat pranë ngushticës strategjike të Hormuz, duke vrarë 19 detarë dhe duke plagosur 15 të tjerë.

  Ai gjithashtu vjen pas një “takimi” të tensionuar detar midis forcave iraniane dhe amerikane në Gjirin Persik aty pranë.

  Në prill, SHBA akuzoi Iranin se po zhvillonte manovra “të rrezikshme” pranë anijeve luftarake amerikane në Gjirin Persik verior.

  Irani gjithashtu ishte i dyshuar për kapjen e një tankeri nafte me flamur të Hong Kong-ut para kësaj.

  Ndryshe, Irani zhvillon rregullisht stërvitje në Gjirin e Omanit, i cili është afër ngushticës së Hormuzit, grykën e ngushtë të Gjirit Persik përmes të cilit kalon 20% e tregtisë së naftës në botë.

  SHBA ka bërë fushata aktive për të mbajtur në vend një embargo të armëve të Kombeve të Bashkuara mbi Iranin që do të skadojë në nëntor.

  Presidenti amerikan Donald Trump tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja bërthamore e Teheranit me fuqitë botërore dy vjet më parë, duke filluar një fushatë presioni maksimal kundër Iranit që i ka shtyrë rivalët në prag të konfliktit.

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.