×
 • Lajme
 • Lajme

  Intervistohen figura të larta politike për rastin e “Gylenistave”, familjarët të pakënaqur me punën e Prokurorisë

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Gjashtë shtetas turq u arrestuan e më pas u dëbuan në rrethana misterioze nga Kosova në mars të vitit 2018.

  Aksioni për kapjen e tyre organizua në rrethana të paqarta nga shërbimet sekrete të Turqisë dhe Kosovës.

  Gjykatat në Turqi i kanë dënuar këta gjashtë persona me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim në total si anëtarë të organizatës “Hizmet”, të udhëheqësit fetar turk, Fetullah Gulen.

  Ndërkohë për dëbimin e tyre nga Kosova në Turqi, Prokuroria Speciale e Kosovës tashmë ka intervistuar dhjetëra persona në mesin e tyre edhe ish ministra, merr vesh gazeta Objektiv.

  “Rasti është në fazën finale dhe janë intervistuar shumë figura politike që kanë qenë në pozita në atë kohë”, ka thënë ky burim për gazetën Objektiv.

  Po ashtu ky burim ka thënë për gazetën se rasti është në fazën e fundit dhe ka mundësi që të përfundoj në fund të këtij viti.

  Por të pakënaqur me punën e Prokurorisë Speciale janë pala mbrojtëse.

  Avokati i Jusuf Karabinës, Urim Vokshi tha se presin që organi i akuzës të ngritë sa më shpejt aktakuzë për këtë rast.

  “Si përfaqësues i palës se dëmtuar jemi ftuar pranë Prokurorisë Speciale me që rast kemi sqaruar se i bashkangjitemi ndjekës penale si dhe paraqesim kërkesë pasurore juridike. Megjithatë përkundër se kanë kaluar me shumë se 2 vite nga ngjarja kritike, Prokuroria Speciale ende nuk na ka njoftuar për ngritjen e aktakuzës. Presim qe Prokuroria sa më shpejt te ngrit aktakuzë ndaj personave përgjegjës dhe të njëjtit te i sjell para drejtësisë”, tha Vokshi.

  Lidhur me këtë rast Kuvendi i Kosovës pati formuar Komisioni Hetimor Parlamentar i Kuvendit të Kosovës në shkurt të vitit 2019.

  Ky komision pati identifikuar 31 shkelje ligjore gjatë procesit të arrestimit dhe dëbimit nga Kosova të 6 shtetasve turq, në mars të vitit 2018.

  Ish anëtari i këtij komisioni nga radhët e PDK-së, Hajdar Beqa tha për gazetën Objektiv se tani rastin e kanë Prokuroria Speciale dhe nuk është kompetencë e deputetëve të flasin më për këtë temë.

  Megjithatë Beqa e ka kontestuar punën e komisionit që edhe vet ishte anëtar.

  Ai e ka akuzuar ish kryetarin e këtij komisioni nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçlen se e ka shkruar vetë këtë raport.

  “Raporti ka qenë i shkruar nga Xhelal Sveçla dhe ka qenë tendencioz dhe ka qenë për poena politik të LVV-së, është ma shumë raport politik se sa i ekspertëve përkatës”, tha shkurt Beqa.

  Për këtë temë gazeta Objektiv ka tentuar gjatë ditës të marrë një prononcim edhe nga Sveçla, por ky i fundit nuk ka qenë i është përgjigjur interesimit të gazetës.

  Dëbimi i tyre kishte nxitur reagime të ashpra nga shtetet perëndimore, por edhe vetë ish-kryeministri Ramush Haradinaj, që pati deklaruar se nuk ishte në dijeni të këtij operacioni.

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka treguar se si presidentja Vjosa Osmani i ishte kërcënuar lidhur me dekretimin e Kryeprokurorit të Shtetit,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Deputeti i VV-së, Dimal Basha, ka dhënë një koment për pamjet që publikoi sot RTK teksa Milan Radoiçiq shihet duke rrahur brutalisht...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se Qeveria e Kosovës, për herët të parë e ka prioritetizuar adresimin e dhunës në...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.