Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Infermieri ankohet për kushtet në QKUK: Paguhemi 65 cent në orë dhe s’kemi as ujë të freskët

  FrontOnline
  18 Korrik 2020

  Infermieri i Klinikës së Reumatologjisë në QKUK, Enlirat Duraku, i cili njëherësh është sekretar i përgjithshëm në Sindikatën e infermierëve, ka treguar për vështirësitë me të cilat përballen infermierët në Qendrën Klinike dhe Universitare të Kosovës.

  Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ai ka treguar se paguhen 18 euro për një ndërrim, përkatësisht 65 centë në orë.

  Duraku është ankuar për kushtet në të cilat punojnë, duke thënë se nuk kanë as ujë të freskët, derisa është ankuar edhe për cilësinë e ushqimit që iu shërbehet.

  “18€ paguhemi për një ndërrim nate ose më saktë 0.65 cent në orë. Pothuajse ato i shpenzojmë duke llogaritur ndërrimin e ditë dhe të natës, sepse mungojnë kushtet. Le të jetë e ditur se as ujë të freskët nuk kemi, ndërsa etja pas mbajtjes deri në 6 orë pandërprerë të maskave dhe veshjeve mbrojtëse, është e tmerrësisht e madhe. Pastaj ushqimi, një copë buke dhe një jogurt, eventualisht një copë mishi, të cilin gjatë përtypjes ka mundësi të fitosh “kallje të muskujve” të fytyrës”, ka shkruar Duraku.

  E për politikanët apo zyrtarët e shtetit që po e mbështesin idenë që paga e infermierëve të mbetet 18 euro, thotë se në rast se infektohen ata kërkojnë dhoma VIP dhe kujdes maksimal infermieror.

  Ai ka treguar edhe se si në disa klinika, infermirët po detyrohen të punojnë vetëm me një mantel të kaltër dhe një maskë kirurgjikale.

  “Duhet llogaritur ankesat dhe raportimet që në disa klinika infermierët po detyrohen të punojnë vetëm me një mantel të kaltër dhe një maskë kirurgjikale, eventualisht me një maskë pa filter e cila nuk ofron asnjë mbrojtje sepse ajri i njejtë futet përmes saj gjatë qëndrimit në dhomat e pacientëve me COVID-19”, ka shkruar Duraku në Facebook.

   

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Në Zveçan bllokohet rruga drejt ndërtesës së komunës. Gazetarja e Radios Evropa e Lirë, raporton se në Zveçan është vendosur një gardh...
  Lajme29 Maj 2023
  Në Zubin Potok, aty ku sot do të nisë punën kryetari kosovar Izmir Zeqiri, veçse kanë nisur të mblidhen protestuesit serbë për...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetarët e katër komunave me shumicë serbe Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, sot do të nisin punën zyrtarisht në...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Bojkotohet mësimi në shkollat në veri të Kosovës. Mediat serbe raportojnë se në të gjitha shkollat në veri nuk do të mbahet...
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja e Kosovës në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon gjatë vizitë së saj sot në Zveçan dëgjohet duke ju thënë policëve "çfarë...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Me fitoren e balotazhit të së dielës, Rexhep Taip Erdogan fiton mandatin e tretë presidencial radhazi duke u bërë një nga njerëzit...
  Lajme28 Maj 2023
  Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, e cila në Zveçan iu ka...
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja e Kosovës në Parlamentin Evropain Viola von Cramon, pati një mesazh pas përfundimit të vizitës në veriun e Kosovës. Ajo tha...
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.