Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Hoti në Bruksel, Gashi: Kryeministri ka detyrë kushtetuese ta përfaqësojë vendin

  FrontOnline
  24 Korrik 2020

  Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, ka thënë se është model i mirë raportimit i kryeministri Avdullah Hoti në Kuvend edhe para shkuarjes së tijë në Bruksel për takimin me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe pas takimit të tij.

  “Kërkesa e Kuvendit për raportin të Hotit është një sinkron i mirë në mes të Kuvendit dhe Qeverisë”.

  “Si i zgjedhur nga Kuvendi kryeministri ka detyrë kushtetuese të përfaqësojë vendin, kësaj nuk mundet t’i ik askush”.

  “Në detyrën e vet Kushtetuese, kryeministri ka prioritet mbrojtjen e interesit të vendit, kjo bëhet duke krijuar unitet brenda, duke respektuar Kushtetuën dhe duke përfaqësuar vendin”.

  Gashi ka thënë se kryeministri aktual nuk e ka zgjedhur rrugën e konfliktit me partnerët ndërkombëtare.

  ” Jemi një vend i vogël, fakti që jemi vend i vogël nuk do të thotë që ne duhet të dorëzohemi, kjo nuk do të thotë se duhet të prishim marrëdhëniet me partnerët ndërkombëtar”.

  “Pjesëmarrja në dialog është e pa diskutueshme dhe nuk duhet të refuzohet”, ka thënë Gashi gjatë seancës së Kuvendit në të cilën ka raportuar Hoti për takimin në Bruksel.

   

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/2623184581282143/?eid=ARBOSBytmsmSDTQssbwdKeSBLb-hKCxqh42NP6f0vba4ixJH3LtoY23JVkWm-FLCyJsp6o_kQhLsviWS

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kritikuar partitë opozitare për reagimet e tyre ndaj situatës politike në Kosovë. Limaj ka vënë...
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së dhe ish-komandanti i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri, Alastair King-Smith, tha se mbeten të shqetësuar për tensionet në veri të Kosovës duke shtuar...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.