×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti: Marrëveshja Kosovë-Serbi, sinjal për Rusinë dhe Kinën se këta qytetarë i besojnë Perëndimit

  FrontOnline
  05 Shtator 2020

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Marrëveshja Kosovë-Serbi ka rëndësi gjeopolitike.

  Sipas tij, me këtë marrëveshje i jipet një sinjal i qartë Kinës dhe Rusisë.

  “Kjo marrëveshje nuk është vetëm marrëveshje mes dy vendeve, por ka rëndësi gjeopolitike në kuptim të vendosjes së kapitalit dhe të interesave amerikane në regjion. Për t’iu dhënë sinjal Kinës dhe Rusisë se këto vende dhe këta qytetarë besojnë në Perëndimin”, ka thënë Hoti në RTK.

  Hoti ka kërkuar që të fusim teknologji që i plotëson standaret amerikane.

  Festo Bajramin me ofertën All Inclusive të Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme15 Prill 2024
  Ndërmarrja Publike “Termokos” ka njoftuar se do të vazhdojë furnizimi me ngrohje edhe për disa ditë. Kjo pasi që parashikohet që ditëve...
  Lajme15 Prill 2024
  Pas miratimit me sukses të raportit të raportueses për Kosovën, Dora Bakoyannis, nga Komiteti për Politikë dhe Demokraci i Këshillit të Evropës,...
  Lajme15 Prill 2024
  Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka bërë të ditur se mbi 200 mijë rezident janë të regjistruar në Kosovë, dhe mbi...
  Të tjera
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Ekonomi15 Prill 2024
  Një delegacion i Bankës Qendrore të Kosovës, i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar...
  Kronika15 Prill 2024
  Rryma dyshohet se ka shkaktuar zjarin në një depo të frutave në Podujevë. Kështu kanë deklaruar para policisë, dëshmitarët. “Raportohet se një...
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.