×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti bën homazhe te Obelisku i personave të pagjetur: Kjo çështje mbetet plagë e hapur

  FrontOnline
  30 Gusht 2020

  Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka bërë homazhe dhe ka vendosur lule te Obelisku i personave të pagjetur që ndodhet në Prishtinë.

  Pas homazheve, Hoti ka thënë se çështja e personave të pagjetur mbetet tema më e ndjeshme edhe 20 vjet pas çlirimit.

  Sipas tij, kjo çështje do të diskutohet në çfarëdo marrëveshje që arrihet me Serbinë.

  “Sot bashkë me anëtarët e kabinetit dhe të tjerë që janë marrë me këtë punë dolëm të bëjnë nderimet e zakonshme. Kjo është plagë e hapur – është tema më e ndjeshme edhe 20 vjet pas çlirimit”.

  “Kjo është çështja kryesore në çfarëdo marrëveshje me Serbinë. Nuk mund të jemi të qetë derisa familjarët e të pagjeturve ta dinë se ku i kanë familjarët e tyre”.

  “Në çdo takim që kemi, tema e vetme për çfarëdo që bisedojmë është për njohjen reciproke – ndryshe nuk normalizohen marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve”.

  “Si koalicion jemi plotësisht unik. Unë kam kërkuar edhe nga opozita që të jenë pjesë e këtyre bisedimeve. Delegacionit i prinë kryeministri”.

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.