×
Etiketë: hapur
Lajme30 Shtator 2020
Më shumë se dy muaj pasi Angela Merkel ndërhyri për të shmangur një konfrontim ushtarak midis Greqisë dhe Turqisë, kancelarja gjermane ka zbuluar sot detaje nga negociatat e vështira midis dy fqinjëve të Egjeut. Kancelarja...
Bota/Rajoni29 Shtator 2020
Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomash Szunyog, ka thënë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe është temë e hapur për të cilin duhet të flitet në Bruksel në kuadër të marrëveshjes...
Lajme24 Shtator 2020
“Mendoj se është një krizë e vërtetë” – me këto fjalë e komenton rrjedhjen e pretenduar të dokumenteve nga Prokuroria e Specializuar në Hagë Mark Ellis, drejtor ekzekutiv i Shoqatës Ndërkombëtare të Avokatëve, me seli...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Në një ese Viktor Orban ankohet për “çoroditjen” e perëndimit. Ai është gati të luftojë BE-në, përhap teori konspirative, dhe shfaq mbështetjen për presidentin Donald Trump në fushatë. Për shkak të pandemisë së coronavirusit, kryeministri...
Lajme21 Shtator 2020
Universiteti i Mitrovicës “Isa Boletini” ka hapur konkurs për pranimin e studentëve të rinj. Në njoftimin e hapjes së konkursit thuhet se në afatin e parë për vitin akademik 2020/2021 do të regjistrohen 1 mijë...
Lajme21 Shtator 2020
Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj sot ka hapur konkursin për pranimin e studentëve për vitin akademik 2020-2021. Përmes një komunikate, USHAF-ja ka njoftuar se do të pranohen 640 studentë në nivelin Bachelor dhe...
Lajme21 Shtator 2020
Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ka hapur konkurs për studimet pasdiplomike – MASTER, për vitin akademik 2020/2021, ku do të regjistrojë 100 studentë të rregullt, për programet E-Qeverisja, program ky i përbashkët mes Fakultetit të...
Lajme10 Shtator 2020
Teksa tensionet mes Turqisë dhe Greqisë sa i përket kufirit detar vijojnë të jenë të larta, shefi i qeverisë së Athinës Kyriakos Mitsotakis, në një shkrim për mediat ndërkombëtare “Le Monde”, “The Times” dhe “Frankufurter...
Lajme05 Shtator 2020
Sekretari i Përgjithshëm i Ligës Arabe, Ahmed Aboul Gheit e ka dënuar sot vendimin që Serbia dhe Kosova të hapin ambasadat e tyre në Jerusalem të Izraelit. Sipas tij, ky vendim duhet të shpallet i...
Bota/Rajoni05 Shtator 2020
Burra, gra e fëmijë të gjithë dolën jashtë pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit, me shpresën se lëkundjet prej 6.4 ballë do të shënonin vetëm dëme materiale e jo humbje jete në njerëz. Pas tërmetit...
Lajme04 Shtator 2020
Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka deklaruar se Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, beson fuqishëm në marrëveshjet e ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si partneri ynë kryesor në arritjen e lirisë dhe shtetformim....
Lajme02 Shtator 2020
Fondacionet për Shoqëri të Hapur njoftuan sot se planifikojnë të dhurojnë 1,500,000 dollarë për të ndihmuar institucionet e Kosovës në luftën kundër pandemisë së COVID-19. Fondet emergjente do të shfrytëzohen nga Fondacioni i Kosovës për...
Lajme30 Gusht 2020
Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka bërë homazhe dhe ka vendosur lule te Obelisku i personave të pagjetur që ndodhet në Prishtinë. Pas homazheve, Hoti ka thënë se çështja e personave të pagjetur mbetet tema...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.