×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Holanda heq kufizimet dy muaj më herët se që kishte planifikuar

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Holanda ka nisur t’i kthehet normalitetit, pas disa muajve me masa kufizuese për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

  Kryeministri Mark Rutte tha të mërkurën mbrëma në Hagë se heqja e kufizimeve po bëhet dy muaj më herët se që ishte planifikuar.

  “Distanca sociale prej 1.5 metra mbetët rregull”, tha Rutte. “Vala e dytë e koronavirusit duhet të ndalohet”.

  Kinematë, objektet fetare dhe restorantet nga 1 korriku do të mund të pranojnë njerëz pa kufizime, por duhet të mbahet distanca. Deri më tash, maksimumi i personave nëpër kinema dhe restorante ishte 30.

  Ndërkohë, në linjat urbane të trafikut të domosdoshme do të jenë maskat. Do të mund të mbahen edhe festivalet e panairet.

  Viti i rregullt shkollor do të fillojë pas pushimeve të verës, ndërsa nxënësit sërish do të mund të qëndrojnë pranë njëri-tjetrit.

  Nga 1 shtatori, tifozët do të mund të shkojnë në stadiume për ndeshje duke mbajtur distancën dhe nuk do të lejohen të këndojnë.

  Numri i të infektuarve në Holandë është duke rënë vazhdimisht. Gati 50.000 persona janë infektuar me koronavirus, ndërkohë që si pasojë e tij kanë vdekur rreth 6.000.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm sulmin e Iranit kundër Izraelit, shkruan...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz, bëri thirrje për unitet, pasi Irani nisi një sulm kundër Izraelit. “Ne të gjithë duhet të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.