×
Etiketë: kufizimet
Bota/Rajoni01 Tetor 2020
Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot ju është drejtuar prindërve, nxënësve dhe punonjësve në arsim, me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor. Ai thotë se pandemia ka shkaktuar ndryshime të shpejta dhe tektonike...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Vendimi për lejimin e kryerjes së Umres, që është pelegrinazh më i vogël se haxhillëku, erdhi pas gati gjashtë muajve të ndalimit. Duke filluar nga data 4 tetor, sauditët dhe banorët e huaj në Arabinë...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Shumë banorë të Zelandës së Re mund të dalin të hënën në mbrëmje dhe ta shijojnë lirinë nga të gjitha masat kufizuese të pandemisë për herë të dytë gjatë këtij viti pasi kryeministrja Jacinda Ardern...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Danimarka do të shtrijë kufizimet antiCOVID-19, tashmë të vendosura në zonën e Kopenhagës, në të gjithë vendin dhe do të vendosë masa shtesë, pas një rritjeje të dukshme të rasteve. “Restorantet, kafenetë dhe pub-et do...
Lajme30 Gusht 2020
Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës po kërkon nga Qeveria që t’i heq kufizimet ndaj bizneseve. Ata vlerësojnë se është zvogëluar numri i të infektuarve dhe se këto biznese nuk kanë qenë shkaktar. OHTK...
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
Vende si Koreja e Jugut kanë zgjedhur rritjen e kufizimeve, duke mbyllur plazhet dhe restorantet, për të shmangur një valë të dytë të COID-19, ndërkohë që të kthyerit nga pushimet shihen si një burim përhapjeje,...
Lajme14 Gusht 2020
Kryeministri Avdullah Hoti, në pajtim Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka thirrur mbledhjen korresponduese (të 25-tën me radhë), në të cilën është miratuar plotësim ndryshimi i Vendimit të Qeverisë të datës 5 korrik 2020. Pika...
Bota/Rajoni25 Korrik 2020
Kontrolle për udhëtarët në Evropë, kufizime për studentët e huaj në SHBA, mbajtja e detyrueshme e maskave, masat shëndetësore kundër epidemisë kanë rifilluar të fuqizohen ndërkohë që OBSH shpreh shqetësim për Evropën dhe shtimin e...
Biznes21 Korrik 2020
SHBZ “Esnaf” me anëtarët e vet dhe me përfaqësuesit e sektorit të gastronomisë në Prizren, ka organizuar një mbledhje për të diskutuar rreth ndikimit të kufizimit të qarkullimit dhe efektin e masave të fundit për...
Ekonomi15 Korrik 2020
Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) thotë se është shumë e shqetësuar me zhvillimet e fundit dhe masat e ndërmarra nga Qeveria pa konsultim paraprak me bizneset, prandaj edhe kërkon që të hapen urgjent çerdhet...
Bota/Rajoni14 Korrik 2020
Shtetet e Ballkanit Perendimor vazhdojnë të mbetet jashtë listës së vendeve për të cilat ishte rekomanduar të hiqen kufizimet për udhëtim të qytetarëve të tyre në vendet e Bashkimit Evropian. Madje dy shtetet e vetme...
Lajme13 Korrik 2020
Deri në pesë ditë po presin qytetarët e Gjilanit për rezultatet e testeve për Covid-19. Komuna e cila aktualisht ka 126 raste aktive, pret që kjo shifër të rritet pasi po presin rezultatet e 45...
Bota/Rajoni25 Qershor 2020
Holanda ka nisur t’i kthehet normalitetit, pas disa muajve me masa kufizuese për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Kryeministri Mark Rutte tha të mërkurën mbrëma në Hagë se heqja e kufizimeve po bëhet dy muaj...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.