Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Haziri: AAK nuk është në radhë për ta marrë presidentin

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Nënkryetari i LDK-së që është njëkohësisht edhe kryetar i Gjilanit, Lutfi Haziri ka folur për debatin që lidhet me zgjedhjen e presidentit të ri.

  Haziri në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se LDK konsultimet e para për presidentin do t’i bëjë me AAK-në dhe partnerët qeverisës.

  “AAK bëri një hap para nesh…Me AAK-në kemi pasur një mandat të plotë dhe është partnerë i besueshëm i yni. Propozimi për president ka qenë i papritur. Nuk besoj se kësaj radhe AAK është në rend për ta marrë presidentin. Ky është mendim i imi personal. Presidenca ka pasur gjithmonë rëndësi të madhe për LDK-në. Ne kemi dhënë shumë për atë zyre. Roli ynë në ekzekutiv ka qenë sekondarë për shkak të presidencës”, tha ai.

  Nënkryetari i LDK-së ka thënë se një president që vjen qoftë edhe nga PDK-ja nëse është i pranueshëm për të gjithë “s’ka si mos të jetë i pranueshëm edhe për LDK-në”.

  “Nuk kemi nevojë që të kemi marionetë politike në zyrën e Presidencës”, tha ndër të tjera Lutfi Haziri.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Ekonomi05 Qershor 2023
  Janë bërë tre muaj prej kur Trusti është bllokuar në mungesë të anëtarëve të bordit të cilëve u ka skaduar mandati që...
  Lajme05 Qershor 2023
  Pesë dikastere të Qeverisë Kurti nuk kanë arritur asnjë rezultat sa i përket investimeve kapitale, në tre mujorin e parë të këtij...
  Lajme05 Qershor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se për shkak të ndeshjes së futbollit Prishtina-Gjilani, e cila do të zhvillohet sot, në stadiumin “Fadil...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Për Emisarin Special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, tashmë Kosova dhe Serbia e kanë humbur besimin e perëndimit pas incidenteve...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për “The Geopost”, ka folur për zhvillimet e fundit në veri dhe...
  Lajme05 Qershor 2023
  Të dërguarit amerikan dhe evropian për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak pritet të qëndrojnë sot në Beograd dhe të martën...
  Vip04 Qershor 2023
  Fituesi i Big Brother VIP, Luiz Ejlli dhe partnerja e tij, Kiara Tito janë pjesë e dasmës së Elgit Dodës dhe Klea...
  Lajme04 Qershor 2023
  Të dërguarit amerikan dhe evropian për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak pritet të qëndrojnë të hënën në Beograd dhe të...
  Lajme04 Qershor 2023
  Komuna e Prishtinës tash e një vit është duke punuar rreth planit të sigurisë së shkollave në kryeqytet. Drejtuesit e shkollave e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.