×
 • Lajme
 • Lajme

  Haki Abazi i reagon Grenellit: Hoti kryeministër kukull, s’ka autoritet ta përfaqësojë askënd në Kosovë

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Emisari i SHBA’së, Richard Grenell, ka njoftuar dje se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka njoftuar për anulimin e udhëtimit drejt Washingtonit pas aktakuzës së ngritur nga Prokuroria Speciale.

  Grenell kishte thënë se pavarësisht kësaj, takimi i 27 qershorit në Washington do të mbahet dhe se në të do të marrë pjesë kryeministri Hoti.

  Ndaj një qëndrimi të tillë ka reaguar ish-zëvendësi i Kurtit sa ishte kryeministër, Haki Abazi, duke e cilësuar Hotin si kryeministër kukull dhe të pa legjitimitet, meqë sipas Abazit qeveria Hoti ishte krijuar me mbështetjen e Thaçit.

  “Një kryeministër kukull i një qeveri ilegale nuk ka autoritet për të diskutuar apo përfaqësuar askënd në Kosovë. Qeveria e tij ishte krijuar pas shtytjes së deputetëve nga Thaçi në orën 1 të mëngjesit”, ka shkruar Abazi.

  Megjithatë, Hoti sot ka njoftuar se për shkak të zhvillimeve nuk do të udhëtojë drejt Washingtonit, derisa ende s’është dhënë ndonjë njoftim nga zyra e Grenellit nëse do të anulohet i gjithë takimi.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Lajme18 Maj 2024
  Nënsekretarja amerikane për Diplomaci Publike dhe Çështje Publike, Liz Allen, ka arritur në Kosovë. Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier, ka njoftuar...
  Lajme18 Maj 2024
  Drejtori i Inspektoratit në Prishtinë, Florian Dushi, lidhur me inspektimet e sotme në kryeqytet ka thënë se aksioni është duke u zhvilluar...
  Lajme18 Maj 2024
  Deputetja e LDK-së, Rrezarta Krasniqi, ka thënë e fajtorët për dështimin e Kosovës në Këshill të Evropës janë kryeministri Albin Kurti dhe...
  Të tjera
  Sport18 Maj 2024
  Ish sulmuesi i Arsenalit dhe Manchester Unitedit Robin van Persie ka marrë pozitën e trajnerit të skuadrës holandeze SC Heerenveen, duke nënshkruar...
  Lajme18 Maj 2024
  Në Objektin e Qeverisë, Kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Financave, Hekuran Murati sot morën pjesë në konferencën për shënimin e fillimit...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka dhënë një njoftim zyrtar për megaoperacionin që goditi grupet kriminale në disa...
  Lajme18 Maj 2024
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica komentoi deklaratën e presidentës Osmani se anëtarësimi i Kosovës në KIE mbetet vetëm çështje...
  Lajme18 Maj 2024
  Kryetari i Gjilanit nga radhët e Vetëvendosjes, Alban Hyseni, bashkë me deputetin e kësaj partie, Luan Aliu, kanë shkuar për vizitë te...
  Sport18 Maj 2024
  Trajneri i Barcelonës Xavi Hernandez ka hedhur poshtë spekulimet se mund të shkarkohet, duke deklaruar se nuk ka biseduar me presidentin Joan...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.