×
Etiketë: kryeminister
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Liberali flamand Alexander De Croo do të jetë kryeministri i ri belg që do të drejtojë një qeveri koalicioni, njoftuan mediet lokale. Zgjedhja vjen 16 muaj pas zgjedhjeve dhe pas negociatave intensive, raporton ATSH. Duke...
Lajme25 Shtator 2020
Shefi i Grupit Parlamentar të LVV-së, Rexhep Selimi ka drejtuar akuza ndaj Qeverisë Hoti. Selimi ka thënë se nëse nuk do ta kishin quajtur kryeministrin Hoti kryeministër ilegal, do ta kishin quajtur kryeministër butaforik. “Referuar...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Liderët e Frontit Demokratik në Mal të Zi thonë se bartësi i listës “Për të ardhmen e Malit të Zi”, Zdravko Krivokapiq, më nuk e ka mbështetjen unike të atij koalicioni dhe se nuk mund...
Lajme19 Shtator 2020
Në rrjetet sociale është shkëputur një pjesë e intervistës ku Kurti tregon se kishte ndaluar ish-ministrin e Punëve të Brendshme gjatë qeverisjes së tij, që të merrte aksion kundër krimit të organizuar në Karaçevë. Ndërkohë...
Bota/Rajoni16 Shtator 2020
Yoshihide Suga u zgjodh kryeministër i ri i Japonisë. Ai do të pasojë Shinzo Aben, i cili njoftoi dorëheqjen muajin e kaluar për arsye shëndetësore. Suga (71 vjeçar) mori 314 nga 462 vota në dhomën...
Bota/Rajoni06 Shtator 2020
Dritan Abazoviç, kryetar i grupimit URA dhe lider i koalicionit “E Zeza mbi të Bardhë” me anë të një konference për mediat shqiptare ka folur rreth asaj që pritet të bëjë qeveria e re në...
Bota/Rajoni31 Gusht 2020
Ambasadori i Libanit në Gjermani, Mustapha Adib, pritet të bëhet kryeministër i ri i vendit të Lindjes së Mesme para vizitës së presidentit francez në Bejrut. Kreu i shtetit francez, Emmanuel Macron, që do të...
Lajme29 Gusht 2020
Njeriu i dytë në Qeveri gjatë kohës sa Kurti ishte kryeministër, Haki Abazi, po thotë se marrëveshja e Washingtonit do ta kapitullojë Kosovën, meqë sipas tij, do t’i hiqet kontrolli mbi Ujmanin dhe Trepçën. Sipas...
Lajme21 Gusht 2020
Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Kadri Veseli, ka përkujtuar ish-kryeministrin Bajram Rexhepi, në trevjetorin e vdekjes së tij. Veseli ka thënë se Rexhepi ishte politikan i ndershëm dhe kryeministër unifikues. “Bajrami, politikan i...
Bota/Rajoni19 Gusht 2020
Koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa kanë dënuar marrëveshjen mes LSDM dhe BDI për qeverinë në Maqedoninë e Veriut. Në reagimin e përbashkët, thuhet se BDI është mashtruesja kryesore pasi shkeli me të dyja këmbët...
Bota/Rajoni18 Gusht 2020
Kryetari i LSDM, Zoran Zaev dhe kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti zyrtarizuan marrëveshjen e arritur midis partive për formimin e koalicionit qeveritar. Mandatari Zaev theksoi se marrëveshja ka për bazë një mandat katërvjeçar ku ai...
Lajme09 Gusht 2020
Brenda kabinetit të Avdullah Hotit po zhvillohen përplasje të njëpasnjëshme. Pasi ministrat nga AAK’ja e kritikuan shefin e Qeverisë, tash zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj ua ka kthyer, duke e mbrojtur Hotin. Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi,...
Lajme24 Korrik 2020
Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë kohës sa mori fjalën në foltoren e Kuvendit e ndërpreu fjalimin duke i thënë kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hotit, të mos e quaj “e shkretë”. Duket se...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.