×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gudni Johannesson rizgjidhet president i Islandës – fiton 92.2 për qind të votave

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Presidenti aktual i Islandës, Gudni Johannesson, është rizgjedhur për këtë post, duke fituar 92.2 për qind të votave të përgjithshme.

  Në anën tjetër rivali i tij, biznesmeni dhe njëherit politikani Gudmundur Franklin Jonsson, ka fituar 7.8 për qind të votave.

  Siç raporton Reuters, 66.9 për qind e qytetarëve kanë dalë për të votuar, më saktësisht 168.821 qytetarë kanë votuar.

  48-vjeçari Johannesson, kishte fituar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, duke u bërë presidenti më i ri i Islandës.

  Gjatë mandatit të tij ka filluar betejën për ndryshimet kushtetuese, që do të duhej të finalizoheshin në vitin 2025.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Kreu i ushtrisë sudane deklaroi se është i gatshëm të bisedojë me komandantin e forcave rebele, me të cilin po lufton për...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Presidenti amerikan Joe Biden, planifikon t’i japë Ukrainës raketa të avancuara me rreze të gjata për të ndihmuar Kievin në kundërofensivë të...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  “Sanksionet e reja kundër Rusisë nuk janë të nevojshme, sepse ato i shkaktojnë më shumë dëm Evropës sesa Rusisë”. Kështu u shpreh...
  Të tjera
  Kronika23 Shtator 2023
  2 mijë e 25 gjoba trafiku janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kanë...
  Lifestyle23 Shtator 2023
  James Clear, autor i librit popullor “Personal Habits”, së fundmi ka udhëhequr një seri seminaresh që synojnë të ndihmojnë të gjithë të...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Presidenti amerikan Joe Biden, planifikon t’i japë Ukrainës raketa të avancuara me rreze të gjata për të ndihmuar Kievin në kundërofensivë të...
  Kronika23 Shtator 2023
  Është grabitur një punëtor i një poste të shpejtë në Pejë, i cili ka raportuar se i është vjedhur çanta me rreth...
  Kronika23 Shtator 2023
  Dy vajza të mitura janë rrahur nga dy të tjera në fshatin Kovragë të Istogut. Policia ka bërë të ditur se sipas...
  Sport23 Shtator 2023
  Matthijs De Ligt është në një situatë shumë të rëndë, pasi ka humbur vendin e titullarit te Bayern Munich. Trajneri i bavarezëve,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.