×
Etiketë: president
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Ish-presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso do të kryesojë aleancën Gavi, e cila mbikëqyrë sistemin e Kombeve të Bashkuara rreth qasjes globale në vaksinën COVID-19. Këshilli Drejtues, i cili përfshin UNICEF-in, Organizatën Botërore të...
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
Bashkimi Evropian refuzon ta njohë Alyaksandr Lukashenkën si president të Bjellorusisë, tha të enjten shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell. “BE-ja nuk i njeh rezultatet e falsifikuara [të zgjedhjeve në Bjellorusi]. Bazuar...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Parlamenti Europian ka bërë thirrje për sanksione europiane ndaj presidentit bjellorus Aleksander Lukashenko, në të njëjtën kohë duke dënuar shtypjen e dhunshme të demonstruesve. Në një rezolutë të miratuar sot me 574 pro, 37 kundra...
Lajme18 Shtator 2020
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës vazhdon të insistojë se kreu i kësaj partie, Ramush Haradinaj duhet të jetë president i ardhshëm i vendit. AAK vlerëson se Haradinaj është person unifikues, ashtu siç e kërkon mandati...
Lajme17 Shtator 2020
Propozimi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Ramush Haradinajn president ka shkaktuar përplasje brenda koalicionit qeverisës. Kjo çështje mund të çojë vendin në zgjedhje. Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka paralajmëruar...
Lajme14 Shtator 2020
Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj, ka paralajmëruar se kjo parti nuk do të votojë asnjë kandidat tjetër për të parin e shtetit, pas skadimit të mandatit të presidentit Hashim Thaçi. Ai në...
Lajme11 Shtator 2020
Sipas një propozimi brenda koalicionit qeverisës, Nexhat Daci mund të rikthehet në skenë, si president konsensual i vendit. Gazeta Express mëson se ai është përmendur, e propozimi i tij ka marrë “aminin” e Presidentit Thaçi....
Lajme09 Shtator 2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur për të ardhmen e koalicionit qeverisës që ai udhëheq, pas paralajmërimeve se Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës është afër ndarjes nga partnerët. Hoti  tha se nuk pret që...
Lajme09 Shtator 2020
Partia Demokratike e Kosovës (PDK), nuk po duhet se ka aspirata për postin e Presidentit. Të paktën kështu ka deklaruar për Front Online, deputetja e kësaj partie, Besa Ismaili. “Për besë unë nuk merrem me...
Lajme07 Shtator 2020
Ish-zëvendëskryeministri i Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Haki Abazi ka ironizuar me bisedimet e fundit në Uashington dhe Bruksel, si dhe marrëveshjen Kosovës-Serbi për normalizim ekonomik, teksa nuk ka lënë pa përmendur tërthorazi edhe...
Lajme02 Shtator 2020
Në AAK e kanë ndarë mënden sa i përket çështjes së presidentit. Nënkryetari Ahmet Isufi ka thënë në “Debat Plus” të RTV Dukagjinit se pretendimi i AAK-së për ta kandiduar Ramush Haradinajn për president është...
Bota/Rajoni02 Shtator 2020
Tetëdhjetë e një fitues të Çmimit Nobel i kanë ofruar zyrtarisht përkrahje politikanit Joe Biden për t’u bërë president i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara. Ata kanë thënë se Joe Biden ka vullnet t’i dëgjojë...
Lajme01 Shtator 2020
Javëve të fundit në vend janë shtuar aspiratat për postin e presidentit nga liderët partiak në vend. Diskutimin e nisi lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, i  cili deklaroi se ka...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.