×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Barroso zgjidhet president i koalicionit botëror kundër COVID-19

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Ish-presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso do të kryesojë aleancën Gavi, e cila mbikëqyrë sistemin e Kombeve të Bashkuara rreth qasjes globale në vaksinën COVID-19.

  Këshilli Drejtues, i cili përfshin UNICEF-in, Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Bankën Botërore dhe Fondacionin Bill dhe Melinda Gates, konfirmoi unanimisht zgjedhjen e ish-kryeministrit të Portugalisë (2002-2004), i cili drejtoi Komisionin Evropian për dhjetë vjet dhe më pas punoi për bankën e investimeve – Goldman Sachs, raporton reuters.

  “Bota ka nevojë për Gavinë më shumë se kurrë, i cili do të sigurojë se vaksina COVID-19 do të arrijë në të gjitha vendet, të pasura dhe të varfra”, tha Barroso.

  Aleanca bashkon vendet me të ardhura të ulëta dhe qeveritë e donatorëve, OBSH, UNICEF, Banka Botërore, prodhuesit e vaksinave nga vende të ndryshme, institutet teknike dhe kërkimore, shoqërinë civile, Fondacioni Bill & Melinda Gates dhe individë të tjerë filantropikë.

  Që nga shpërthimi i pandemisë, organizata me bazë në Gjenevë, ishte ngarkuar nga OBSH-ja për koordinimin e sistemit të Kombeve të Bashkuara për qasje globale të vaksinës COVID-19.

  Ndryshe, ish-kryeministri portugez do ta pasojë nigerianin, Ngozi Okonjo-Iweala, i cili tani është kandidat për drejtor të Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT).

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Alexei Navalny mund të jetë vrarë nga një grusht në zemër, një teknikë e përdorur dikur nga agjentët sekret në kohën e...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Miliarderi Elon Musk është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe 2024 nga një deputet norvegjez, i cili vlerësoi pronarin e platformës X...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Për këdo që tashmë është mërzitur nga bota këtu dhe kërkon të eksplorojë hapësirën, NASA mund t’ju ndihmojë. Agjencia hapësinore po kërkon...
  Të tjera
  Lajme21 Shkurt 2024
  Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, trupi gjykues në gjykimin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup...
  Vip21 Shkurt 2024
  Nominimi i kësaj jave, duket se e ka nxjerr nga vetja në disa situata Meritonin. Ai ka pasur përplasje me shumë banorë...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar prijësit popullor Haxhi Zeka dhe Shaban Polluzha. Haradinaj ka thënë se...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se vdekja e politikanit opozitar rus, Alexei Navalny, si dhe përfitimet e para të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, tha se punëtorët teknik dhe ata të sigurimit fizik të Universitetit të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes së Finaldën Antti Hakkanen e ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedoncin. Sipas njoftimit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.