×
 • Lajme
 • Lajme

  Grenell viziton Kosovën, asnjë koment nga partia e Albin Kurtit

  FrontOnline
  21 Shtator 2020

  I dërguari special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell arrin sot për vizitë zyrtare në Kosovë, bashkë me një delegacion të qeverisë amerikane i udhëhequr nga kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave të Zhvillimit të SHBA-së (DFC) Adam Boehler.

  Vizita bëhet me qëllim të fillimit të zbatimit të marrëveshjes për normalizimin ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë, të arritur më 4 shtator në Uashington.

  Vizita e tij është komentuar në medie, madje pati edhe spekulime se Grenell në këtë vizitë do të jap edhe lajmin se SHBA-ja do të heq vizat për Kosovën.

  Qëndrimeve të Grenellit i ka dalë kundër jo rrallë Lëvizja Vetëvendosje.

  Tensionet u vërejtën edhe në takimin e fundit kur Grenell ishte në Kosovë dhe takoi liderët veç e veç.

  Edhe sot kur Grenell pritet të qëndrojë në Kosovë, deputetë të kësaj partie kanë zgjedhur të “heshtin”.

  Të kontaktuar nga Front Online, deputetë e nënkryetarë të kësaj partie nuk kanë pranuar të flasin në lidhje me vizitën.

  Disa prej tyre me të dëgjuar pyetjet e portalit, thanë se nuk e  komentojnë vizitën.

  Përveç deputetëve, të pa qasshëm kanë qenë edhe nga zyra për medie e kësaj partie.

  Kundërshtitë ndërmjet Grenellit dhe liderit të VV-së, Albin Kurtit, nisën qysh në kohën kur ky i fundit ishte kryeministër.

  Atë kohë Kurti refuzoi në mënyrë të vazhdueshme thirrjen e Washingtonit për heqje të taksës pa vendosur kushte të tjera shtesë.

  Ai u ballafaqua edhe me saknsione amerikane sepse kundërshtonte politikën e Ambasadorit Grenell që marrëveshja Kosovë-Serbi të arrihej shpejt në SHBA.

  Një çasje e tillë ka rezultuar më një mocion mos-besimi të organizuar nga partneri i koalicionit që çoi Kurtin në rrëzim.

  Lidhja Demokratike e Kosovës deklaronte se nuk dëshirojnë të qëndrojnë në një qeveri anti-amerikane.

   

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.