×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjithçka po bëhet e qartë: Thellohet epërsia, Joe Biden 13 për qind para Trumpit në sondazhin e ri

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Kandidati për president të Shteteve të Bashkuara nga radhët e Partisë Demokratike, Joe Biden, e ka krijuar një epërsi prej 13 për qind sa i përket përkrahjes nga populli amerikan.

  Sondazhi është realizuar nga Ipsos dhe agjencia Reuters. Duket se votuesit e mundshëm janë të zemëruar me politikat e presidentit të tanishëm amerikan rreth punës së tij për luftimin e koronavirusit dhe protestat kundër brutalitetit policor.

  Në sondazhin e kryer nga data 10 deri më 16 qershor, 48 për qind e votuesve të regjistruar thanë se do ta përkrahnin Bidenin, ndërsa 35 për qind do ta votonin Donald Trumpin, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

  Epërsia e kandidatit Biden është më e larta që është regjistruar ndonjëherë në sondazhet e realizuara nga Ipsos dhe Reuters që nga fillimi i garës brenda Partisë Demokratike për caktimin e të nominuarit në pjesën e parë të këtij viti.

  Edhe në një sondazh të ngjashëm, të realizuar nga televizioni CNN më herët gjatë këtij muaji, Joe Biden kishte epërsi prej 14 për qind ndaj Donald Trumpit.

  Sipas sondazhit të ri, 57 për qind e të rriturve amerikanë nuk janë të kënaqur me performancën e presidentit Trump, ndërsa vetëm 38 për qind janë të kënaqur.

  Zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara do të mbahen në nëntor të këtij viti. Joe Biden më parë ka shërbyer si nënpresident i Shteteve të Bashkuara. Ai njihet për qëndrimet e tij në përkrahje të Kosovës.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Forcat e Mbrojtjes të Izraelit kanë emëruar një nga ushtarakët e saj të vrarë në Gaza si rreshter major Dennis Yekimov. 33-vjeçari,...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...
  Lajme03 Mars 2024
  Presidentja Vjosa Osmani e ka uruar Bullgarinë për ditën e saj kombëtare. “Urime të përzemërta presidentit të Bullgarisë, Rumen Radev, dhe popullit...
  Lajme03 Mars 2024
  Eksperti i rryer e ekonomisë, Fatmir Gashi – ish-Zv/guvernator i BQK-së dhe ish-zv/Ministër i Financave në Qeverinë Haradinaj, ka folur për aktualizimin...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, njofton se në Forumin e Gruas kanë diskutuar për pavarësinë ekonomike të gruas dhe edukimin e aftësimin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.