Bota/Rajoni

Foshnja njëvjeçare me leukemi që ka vetëm një muaj kohë për të gjetur qelizat burimore

Foshnja njëvjeçare me leukemi që ka vetëm një muaj kohë për të gjetur qelizat burimore
15:11 | 04 Korrik 2020

Nëna e një vajze 21-muajshe, që lufton me një formë të rrallë të leukemisë, është duke u përgjuar për dhuruesit e qelizave burimore të gjakut, pasi vajzës së saj i janë dhënë vetëm tri javë për të gjetur qelizat që i përshtaten për të shpëtuar jetën.

Liya Gumusoz është diagnostikuar me leukemi akute myeloide, një lloj i rrallë dhe agresiv i kancerit, i cili prek një në 3100 persona.

Prindërit e saj, Ufuk dhe Hatice Gumusoz, kanë pranuar lajmin e hidhur kur doktorët thanë se Liya, fëmija i parë dhe i vetëm i tyre, duhet të ketë një transplant të palcës kockore deri në fund të korrikut për të shpëtuar.

Prindërit e Liyas, që me origjinë janë nga Turqia, por që jetojnë në Twickenham të Anglisë, së pari hetuan se diçka nuk është në rregull në fillim të vitit. Liya është lodhur shumë shpejtë, ka humbur oreksin dhe kishte fryrje të pazakonta në trupin e saj.

Kur Liya kishte vështirësi për të ecur, prindërit e saj e kuptuan se diçka nuk është në rregull.

“Ishte e diel në mëngjes. Ajo është zgjuar përsëri duke bërtitur dhe nuk ishte në gjendje të lëvizte fare”, ka thënë nëna e saj.

Pasi shikoi në internet për arsyet e mundshme, Hatice Gumusoz kuptoi se mund të bëhet fjalë për leukemi.

“Jam lutur që mos të jetë leukemi”, ka thënë ajo duke qarë. “Foshnja jonë ishte shumë mirë deri atëherë”.

Hatice Gumusoz ka kaluar vetën nëntë net në shtëpi në tre muajt e fundit. Liya ka pasur teste dhe skanime të ndryshme në spital. Pas pandemisë vetëm njërit prind i është lejuar të shoh atë. Prindërit e tmerruar kanë pritur për lajme për shëndetin e vajzës, por nata më e keqe ishte kur një hematolog konfirmoi se Liya ka leukemi.

“Nuk kam mundur të marr frymë. Kam ndier se zemra më është shpuar pa ndalë. Unë thjesht u largova, gjithçka që doja ishte të dilja nga dhoma dhe të shkoja të përqafoja fëmijën tim”, ka thënë Gumusuz, raporton Sky News.

Liya filloi kimioterapinë, por ajo nuk mjafton për të mposhtur leukeminë.

Për shkak të agresivitetit të kancerit, mundësia e vetme e saj për të mbijetuar është që të gjendet një donator i qelizave burimore të gjakut.

Vetëm dy për qind e popullatës në Mbretërinë e Bashkuar është në regjistrin e dhuruesve të qelizave burime të gjakut. Numri i dhuruesve potencial ka rënë në mënyrë drastike gjate pandemisë.

Aktualisht askush nuk është në regjistër i afërt mjaftueshëm gjenetikisht me Liyan.

“E di që po kalojmë kohë të vështirë me këtë bllokim, por janë gjithë këta fëmijë që kanë nevojë për transfuzion të gjakut. Atyre iu duhet një ndihmë bazike vërtetë”, ka thënë nëna e dëshpëruar.

“Njerëzit duhet të dhurojnë, është vetëm gjaku i tyre, qelizat burimore të tyre, është procedurë e thjeshtë. Duhen vetëm disa orë për të bërë këtë dhe ju mund të shpëtoni një jetë. Kjo mund të shpëtojë atë, nuk ka mënyrë tjetër për të mbijetuar”.

Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)

Të tjera