×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Filipçe: Për momentin nuk ka nevojë për kufizime, vala e vjeshtës do të jetë sfidë

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, ka folur sërish në lidhje me gjendjen me coronavirusin dhe mundësinë e vendosjes së kufizimeve.

  Ai thotë se për momentin nuk ka indikacione për vendosjen e masave shtesë, gjegjësisht kufizimin e lëvizjes së qytetarëve. Ai deklaroi se ditëve të kaluara faktori i transmetimit të COVID-19 është në njësi dhe nëse mbetet kështu, numri i pacientëve do të ulet, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve, Filipçe tha se edhe pse vala e dytë e të infektuarve është më e madhe se e para, është duke u menaxhuar mirë dhe se sistemi shëndetësor ka kapacitete për pranimin e pacientëve të rinj.

  Filipçe tha se në muajt e vjeshtës qytetarët do të duhet të jenë më të kujdesshëm, pasi do të punojnë në hapësira të mbyllura dhe do të kthehet procesi arsimor.

  “Këto janë faktorë me rrezik serioz dhe mund të shkaktojnë sfidë për sistemin shëndetësor, më shumë se vala e parë dhe e dytë. Duhet të jemi të ndërgjegjshëm dhe të jemi bashkë në këtë proces”, tha Filipçe.

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter goditi Turqinë pas mesnate, raporton EMSC. Epiqendra e tërmetit ishte 46 kilometra në...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Serbia është cilësuar si kërcënim kryesor në tri vende të Ballkanit Perëndimor sipas qytetarëve të tyre. Ky përfundim është nxjerrë nga anketa...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Shqipëria nuk është më pjesë e vendeve nën monitorim nga Këshilli i Evropës. Ky është vendimi i marrë sot nga Asambleja Parlamentare...
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Bruksel do të zhvillohet takimi mes Kosovës dhe Serbisë. Bashkimi Europian ka konfirmuar se takimi i radhës në nivel të...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama për nder të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prishtinës, sot do të bëjë homazhe te varrezat...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot me fillim nga ora 09:00 në sallën “1 tetori” do të mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...
  Lajme18 Prill 2024
  Të enjten mbi Kosovë parashihet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale të shkurta me diell. Sipas Meteo Kosova, gjatë...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter goditi Turqinë pas mesnate, raporton EMSC. Epiqendra e tërmetit ishte 46 kilometra në...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Serbia është cilësuar si kërcënim kryesor në tri vende të Ballkanit Perëndimor sipas qytetarëve të tyre. Ky përfundim është nxjerrë nga anketa...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.