×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Fauci kundër Trumpit rreth pandemisë: Nuk jemi mirë me Coronavirusin

  FrontOnline
  12 Shtator 2020

  Krye eksperti i sëmundjeve infektive, Anthony Fauci tha sot se nuk ishte dakord me vlerësimin e presidentit, Donald Trump se Shtetet e Bashkuara i kanë kaluar momentet e këqija të pandemisë.

  Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha se sezoni i gripit fillon në Shtetet e Bashkuara me rreth 40 mijë raste ditore dhe numri i vdekjeve mesatarisht rreth njëmijë në ditë, raporton CNBC.

  Trump, i cili pranoi se është ulur ashpërsia e virusit që kur u shfaq në fillim të këtij viti, tha që beson se kriza në Shtetet e Bashkuara po kalon, transmeton Telegrafi.

  “Nuk jam dakord me këtë, sepse nëse shikoni në gjërat që sapo përmendët, statistikat…janë shqetësuese”, tha Fauci.

  Ai tha se ishte e rëndësishme të zvogëlohej shkalla e infeksionit para sezoneve të vjeshtës dhe dimrit kur njerëzit do të kalonin më shumë kohë brenda.

  I pyetur në lidhje me tubimet në hapësira të hapura, Fauci tha se ato ishin “absolutisht” të rrezikshme.

  “Vetëm se jeni jashtë nuk do të thotë të jeni të mbrojtur, veçanërisht nëse jeni në një turmë dhe nuk vendosni maska”, tha Fauci.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, me anë të një postimi në rrjetet sociale tha se Shqipëria duhet që të guxojë dhe me...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.