×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Është e mundur që vala e dytë e Coronavirusit tashmë ka filluar”

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Epidemiologu Bernardo Kaiq thotë se është teorikisht e mundur që vala e dytë e epidemisë së koronavirusit të ketë filluar në Kroaci, por që është akoma shumë herët për të nxjerrë përfundime.

  “Ne kemi një rritje të numrit të pacientëve dhe do të shohim nëse kjo do të vazhdojë. Ende kërkon pak kohë, por teorikisht është e mundur që kjo është vala e dytë”, tha Kaiq për mediat kroate, transmeton Reporteri.

  Ai gjithashtu shpjegoi se nga çfarë varet zhvillimi i mëtutjeshëm i ngjarjeve me epidemi.

  “Vazhdimi i situatës varet nga sjellja e njerëzve. Padyshim që do të ketë më shumë inpute nga jashtë, dhe raste individuale të jashtme. Tani kemi raste si nga jashtë ashtu edhe nga brenda, të cilat akoma mund të vihen nën kontroll nëse njerëzit iu përmbahen masave dhe nëse testohen në kohë për të parë nëse ata janë të infektuar”, u shpreh ai.

  Epidemiologu gjithashtu beson se shumë pak njerëz janë testuar në Kroaci në dy javët e fundit.

  Afër 6500 banorë të Shalës së Bajgorës përfitojnë nga rrjeti i ri
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Të paktën tre persona humbën jetën pasi një helikopter u rrëzua në jug të Mexico City, sipas autoriteteve lokale. Pablo Vazquez, kreu...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Donald Trump do të bëhet ish-presidenti i parë në historinë e SHBA-së që përballet me akuza penale sot, ndërsa në Nju Jork...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Të tjera
  Lajme15 Prill 2024
  Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se ekziston mundësia, siç tha ai falë avokimit francez, të shqyrtohet shtyrja e anëtarësimit të Kosovës...
  Lajme15 Prill 2024
  Thuhet qartë në Nenin 4 të Marrëveshjes së Ohrit se Serbia “nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”....
  Lajme15 Prill 2024
  Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, është parë mëngjesin e sotëm teksa po hynë në Prokurorinë Speciale të Republikës së...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Ekonomi15 Prill 2024
  Një delegacion i Bankës Qendrore të Kosovës, i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar...
  Kronika15 Prill 2024
  Rryma dyshohet se ka shkaktuar zjarin në një depo të frutave në Podujevë. Kështu kanë deklaruar para policisë, dëshmitarët. “Raportohet se një...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.