×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Emigrantët shqiptarë në Itali nisin procedurat për tu pajisur me dokumente të rregullta

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  6389 emigrantë shqiptarë kanë nisur procedurat për të përfituar nga lehtësimet ligjore në Itali dhe për tu pajisur me dokumente të rregullta.

  Brenda një muaji janë 6400 bashkëkombës që kanë kërkuar të punësohen në sektorin e asistencës familjare.

  E duket se në mbështetje të tyre kanë ardhur sipërmarrësit shqiptare.

  Janë 1281 punëdhënës që kanë kërkuar ti lidhin kontratë pune të rregullt.

  Sipas raportit zyrtar janë deri më 1 korrik 2020 janë paraqitur rreth 80 mijë kërkesa nga shtetas të vendeve të ndryshme ku vetëm 10 mijë janë në fazë shqyrtimi dhe pjesa tjetër tashmë u është dhënë përgjigje.

  Ndër ta shqiptarët zënë vendin e pestë për kërkesat, dhe të parët janë emigrantët nga Maroku, e më pas nga Ukrania, Bangladeshi e Kina.

  Autoritetet italiane kanë shtyrë deri më 15 gusht 2020 afatin kohor të mbylljes së procesit të pajisjes me leje të rregullt qëndrimi për emigrantët ilegalë apo për ata me leje qëndrimi të skaduar.

  Në Itali llogaritet të jenë rreth 500 mijë shqiptarë që qëndrojnë me dokumente të rregullta.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim në Facebook për samitin Ukrainë-Evropa Juglindore që u mbajt ditën e sotme në Tiranë. “Një...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë të premten dhe të shtunën, tha zëdhënësja ruse Maria Zakharova, ndërsa të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Gjermani, ku si pasojë e një sulmi me thikë kanë mbetur të...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Gjatë qëndrimit në Belfast të Irlandës Veriore, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjithashtu vizitoi shkollën Nettlefield, për të parë nga afër dhe...
  Lajme28 Shkurt 2024
  “Fitorja e Ukrainës është fitore e Evropës!”. Kështu ka thënë presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas samitit për Ukrainën që u mbajt...
  Vip28 Shkurt 2024
  Partnerja e Kanye West, Bianca Censori mund të përballet me burg ose një gjobë prej 15,000 euro pasi theu ligjin e ekzibicionizmit...
  Vip28 Shkurt 2024
  Çifti i krijuar në “BBVK”, Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj po vazhdojnë romancën edhe pas daljes nga ky format. Mirëpo, duket se...
  Sport28 Shkurt 2024
  Amir Rrahmani ka gjetur golin e radhës në Serie A. Kapiteni i Kosovës shënoi golin e barazimit për Napolin në ndeshjen ndaj...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në kompleksin e varrezave të Likoshanit dhe Qirezit, në përkujtim dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.