×
 • Lajme
 • Lajme

  Edi Rama: Tronditëse aktakuza për dy udhëheqësit e UÇK-së, e paraqet Serbinë si viktimë e jo si agresor

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Kryeministri shqiptar, Edi Rama, e ka quajtur ‘tekst skandaloz’ propozimin për aktakuzë ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kreytarit të PDK-së, Kadri Veselit.

  Rama në një intervistë ekskluzive në Rubikon në Klan Kosova, tha se për herë të parë nuk gjen fjalët për të shprehur indinjatën që ka pas këtij rasti.

  “S’është aktakuzë por është një njoftim. Natyrisht, drejtësia duhet të bëjë drejtësi dhe patjetër që si shprehje e vullnetit të vet të Kuvendit të Kosovës, Gjykata duhet të bëjë punën e vet. Ajo çka mua më ka indinjuar thellë, ishte se ai tekst mu duk përtej fillimit të kërkimit të drejtësisë, lidhur me çfarë presupozohet se do të gjykohet ndaj Thaçit dhe Veselit”, është shprehur Rama.

  Kryeministri shqiptar, ka theksuar se fakti që kjo aktakuzë ishte tronditëse për të, ishte pasi sipas tij, e paraqet Serbinë si viktimë e jo si agresor.

  “Në atë tekst kanë menduar jo se bëhet fjalë për dy udhëheqës të UÇK-së, por sikur flitet për dy pistarë të një regjimi kriminal të vendosur përmes krimeve kundër njerëzimit, a thua se flitet për Serbinë dhe regjimin serb, jo për udhëheqësit e një vendi që ishin viktime e një agresioni. Kjo ishte ajo që më ka tronditur”.

  Sipas Ramës, kjo aktakuzë e shpërndarë në të gjithë botën, godet shumë më përtej emrave të Thaçit dhe Veselit.

  “Nëse e lexon këtë tekst… prezumimi i pafajësisë kthehet në një shaka pa vlerë, pa kripë dhe pa sens. Ai tekst, edhe sikur të mos ketë asgjë, është i mjaftueshëm për të njollosur fort, jo thjesht dy persona, as thjesht UÇK-në, por për të njollosur përmbatjen e një lufte të drejtë, ndaj një padrejtësie historike”.

  “Jemi të detyruar që të reflektojmë thellë mbi faktin që sot respektueshmëria e Serbisë dhe e presidentit serb Vuçiq, është në një nivel shumë më të lartë se respektueshmëria e Kosovës dhe e figurave udhëheqëse të Kosovës”, ka thënë Rama.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Lajme22 Prill 2024
  Ish-ambasador i Shqipërisë në OKB, Agim Nesho ka folur në lidhje me paraqitjen e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani në OKB, duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Një person e ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur pasditen e sotme në Lipjan. Rasti ka ndodhur...
  Lajme22 Prill 2024
  “Mbretëria e Bashkuar është një mbështetëse e kahershme e sovranitetit dhe pavarësisë së Kosovës”, ishte i prerë përfaqësuesi i Mbretërisë së Bashkuar...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.