Bota/Rajoni

Dy të vdekur e 61 të infektuar me COVID-19 në Shqipëri

Dy të vdekur e 61 të infektuar me COVID-19 në Shqipëri
10:54 | 27 Qershor 2020

Dy persona kanë vdekur në 24 orët e fundit në Shqipëri si pasojë e infektimit me COVID-19.

Sipas njoftimit, 61 persona janë konfirmuar të infektuar me koronavirus.

Viktimat janë një 59-vjeçare nga Lushnja me insuficencë renale kronike dhe disa sëmundje të tjera bashkëshoqëruese dhe një pacient 77 vjeçar nga Vlora, i cili vuante nga hipertensioni, që trajtohej prej 10 ditësh në terapi intensive nuk kanë mundur të mbijetojnë pavarësisht mjekimit intensiv dhe përpjekjeve maksimale të stafit mjekësor.

“Vijon të ketë shtrime në spitalin infektiv ku aktualisht po trajtohen 81 pacientë, 12 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 2 janë të intubuar.
Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 48 qytetarë, duke e çuar në 1346 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë. Kanë vijuar testimet në Laboratorin e Virologjisë në ISHP dhe gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 355 testime për të dyshuar të prekur me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 61 raste pozitive”, raporton Tch.

Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan

Të tjera