×
 • Lajme
 • Lajme

  Drejtori i spitalit të Vushtrrisë: Ka filluar transferimi i pacientëve me COVID-19 nga spitali i Mitrovicës

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Me një vendim nga Shërbimi Spitalor Klinikë Universitarë të Kosovës (ShSKUK), Spitali i Përgjithshëm i Vushtrrisë “Sheikh Zayed”, nga sot është duke pranuar të gjithë pacientët e prekur ose të dyshuar me virusin COVID-19 edhe nga spitali i Përgjithshëm i Mitrovicës, ”Dr.Sami Haxhibeqiri”.

  Drejtori i spitalit të Vushtrrisë, Mursel Pllana në një prononcim për Telegrafin ka thënë se për momentin janë duke i pranuar pacientët e prekur me COVID-19, nga spitali i Mitrovicës.

  Pllana tha se në spitalin e Vushtrrisë janë dhjetë pacientë të shtruar me COVID-19, ndërsa numrin e saktë edhe të pacientëve që po transferohen nga spitali i Mitrovicës ende nuk e din, pasi pacientët janë duke iu nënshtruar kontrollit të mjekëve.

  Sipas tij, të gjithë pacientët e Gjinekologjisë, Pediatrisë dhe Kirurgjisë të spitalit të Vushtrrisë nga sot do të marrin trajtime mjekësore në spitalin e Mitrovicës.

  “Sot ka filluar transferimi i pacientëve prej Mitrovicës, në spitalin tonë. Si dhe kontrollet që janë me pacient të dyshimtë trajtohen këtu në spitalin tonë. Shërbimi i Gjinekologjisë, Pediatrisë dhe Kirurgjisë kanë shkuar në Mitrovicë. Për momentin kemi pas dhjetë pacient, tash është duke u mbushur dhe nga spitali i Mitrovicës. Doktorët janë duke bërë kontrollin e pacientëve dhe ende nuk e di numrit e saktë të të gjithë pacientëve”, ka thënë ai.

  I pyetur se si është gjendja e pacientëve të prekur me COVID-19, ai tha: “Të gjithë pacientët që i kemi për momentin në spital janë me oksigjeno-terapi. Janë kryesisht të moshave të shtyrë si dhe kanë edhe sëmundje të tjera shoqëruese”.

  Ndryshe, ditë më parë ushtruesi i detyrës së ShSKUK-së, Valbon Krasniqi ka thënë se spitalin e Vushtrrisë do ta shndërrojnë në spitalin për trajtimin e pacientëve me COVID-19, ndërsa spitalin rajonal të Mitrovicës, për pacientët me sëmundje tjera.

  “Spitali i Vushtrrisë do të shndërrohet komplet në spitalin për trajtimin me COVID-19. Pra qytetarët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë do të trajtohen me COVID-19, në spitalin e Vushtrrisë. Ndërsa ata pacient që kanë nevojë për trajtime të tjera do të trajtohen në spitalin e Mitrovicës”, ka thënë Krasniqi.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Lajme27 Maj 2024
  Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci ka thënë se avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s është një...
  Lajme27 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Lajme27 Maj 2024
  Ramush Haradianj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka pretenduar të hënën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti “është i...
  Të tjera
  Lajme27 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në shënimin e 24-vjetorit të themelimit të degës së...
  Lajme27 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se një person ka vdekur në Mitrovicë të hënën mbrëma në një aksident mes një veture me...
  Lajme27 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka dhënë alarmin për destabilitet në Ballkanin Perëndimor. Ai tha se tri brigada serbe janë shumë afër...
  Lajme27 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar në Gjakovë nën dyshimin për vjedhje. Ata dyshohen se me 11 maj në Gjakovë ishin futur në një...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, njëherit kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti do të marrë pjesë në një tubim mbështetës për kandidatët e Partisë...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeshefi i ndërmarrjes “Ibër Lepenci”, Faruk Mujka ka njoftuar se në të gjitha hyrjet në pronat e NHE “Ibër-Lepenc” SH.A në liqenin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.