Gjuha:
×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dogana e Kosovës tregon pse e ktheu në kufi peshkopin serb me dy kovat e tij me mjaltë

  FrontOnline
  19 Gusht 2020

  Peshkopi i Kishës Ortodokse Serbe, Teodosije u kthye mbrapa javën e kaluar teksa tentoi të hynte në Kosovë nga vendkalimi kufitar i Jarinjes.

  Peshkopi po transportonte dy kova me mjaltë, për të cilat nuk posedonte çertifikatë fitosanitare.

  Siç konfirmoi Dogana e Kosovës, Peshkopit Teodosije nuk i lejohej të transportonte mjaltë pa posedimin e çertifikatës së paraparë me ligj.

  “Dogana e Kosovës e ka shqyrtuar rastin dhe ka arritur në përfundimin se doganierët e kthyen personin sepse ai nuk kishte çertifikatë fitosanitare”, ka thënë të mërkurën Dogana e Kosovës në një përgjigje të shkurtër për portalin KoSSev.

  Zëdhënësi i doganave të Kosovës, Adriatik Stavileci, deklaroi se një certifikatë fitosanitare është e nevojshme kur tranportohen produkte ushqimore, duke shtuar se institucionet fetare nuk janë të përjashtuar nga kjo masë.

  Stavileci nënvizoi se kjo rregull vlen pavarësisht nga vlera e produkteve të importuara. Nga ana tjetër, ai konfirmoi që institucionet fetare nuk janë të detyruara të paguajnë doganë kur importojnë mallra.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka replikuar me deputetin e VV-së, Dimal Basha në rrjetin social Tëitter për...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar presidentin turk, Recep Taip Erdogan për fitoren në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Turqi. Kurti...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë ka biseduar me eurodeputeten, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit e ka...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Rivali i Rexhep Tajip Erdogan, Kemal Kilicdaroglu, ka mbajtur një fjalim, duke thënë se zgjedhjet nuk kanë qenë fer. Kilicdaroglu është shprehur...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka uruar homologun e tij, Recep Tayip Erdogan për zgjedhjen e tij si president i Turqisë për...
  Lajme28 Maj 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit në Zveçan iu tha forcave...
  Sport28 Maj 2023
  Në Allianz Stadium zhvillohet ndeshja e javës së 37-të në Serie A ndërmjet Juventusit dhe Milanit. Zonja e Vjetër pozicionohet në vend...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.