Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  COVID-19 në Kosovë, vazhdon rënia e numrit të rasteve aktive

  FrontOnline
  09 Shtator 2020

  Në Kosovë tash e disa ditë po vazhdon bilanci pozitiv rreth situatës epidemiologjike me virusin COVID-19.

  Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shëruar edhe 144 pacientë dhe janë regjistruar vetëm 76 raste të reja me koronavirus.

  Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 14 raste, komuna Gjilan 7 raste, komuna Podujevë 7 raste, komuna Deçan 6 raste, komuna Pejë 6 raste, komuna Prizren 6 raste, komuna Gjakovë 5 raste, komuna Malishevë 5 raste, komuna Skenderaj 3 raste, komuna Suharekë 3 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Mitrovicë 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Ferizaj, Fushë Kosovë, Lipjan, Rahovec dhe Shtime.

  76 rastet e reja me koronavirus janë regjistruar nga testimi i 589 mostrave të marra nga Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës dhe gjurmimi i kontakteve në terren.

  Gjatë ditës së fundit, në Kosovë gjithashtu kanë vdekur edhe 6 pacientë të cilët ishin të konfirmuar me virusin COVID-19.

  Nga fillimi i pandemisë e deri më sot, në Kosovë janë regjistruar 14,377 raste pozitive me koronavirus nga 55,513 persona të dyshuar.

  Nga ky numër i përgjithshëm i rasteve, 10,926 janë shëruar plotësisht, 574 kanë vdekur ndërsa numri i rasteve aktive është 2877.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se nuk e përjashton mundësinë për zgjedhje të parakohshme në katër komunat me shumicë serbe...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për BBC, ku foli për tensionet në Veri të Kosovës. Ai doli krah BE-së dhe...
  Lajme02 Qershor 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 2 qershor, tha se nuk e di se cila është zgjidhja për shtensionimin e marrëdhënieve me...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Mitrovicës Veriore, Erden Atiq ka thënë se mandati i tij do të zgjasë deri në vitin 2025, kur në Kosovë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried, thotë se situata e krijuar në veri të Kosovës i ka rrënjët tek mospranimi nga...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i është bashkuar thirrjeve të përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme të...
  Lajme02 Qershor 2023
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), dega në Klinë, sot ka shënuar 23-vjetorin e themelimit. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj me këtë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, ka njoftuar se ekipi i RTV 21, është ndjekur nga persona të maskuar në Leposaviq....
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri i i vendit,  Albin Kurti, ka takuar sot Koordinatoren Rezidente të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Arnhild Spence. Në takimit u...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.