×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Cilën parti shqiptare në Maqedoni do e përkrahë Vetëvendosje?

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Pavarësisht se paralajmëruan se do të hapin parti politike në Maqedoni të Veriut, në këto zgjedhje mesa duket Vetëvendosja e Kosovës do të përkrah koalicionin e Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës.

  Kjo pasi që anëtari i kryesisë së Vetëvendosjes, Arbër Zaimi përmes një statusi në FB ka bërë thirrje që të shqiptarët e Maqedonisë së Veriut këto zgjedhje të rreshtohen pas koalicionit ASH-AAA.

  “I njoh edhe personalisht prej vitesh tashmë disa nga veprimtarët e Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës, dhe mendoj se koalicioni që kanë lidhur për zgjedhjet atje është i qëlluar.

  Mendoj se subjektet e vjetra, me të njëjtat taktika e veprime, nuk mund të sjellin diçka të re për shqiptarët e RMV, të cilët janë komunitet i madh e në vendin e vet, as të vajtur, as pakicë, as të tepërt.Së fundi, kam patur mundësinë të njoh edhe të rinjtë nga këto dy subjekte, në ligjëratat që kam mbajtur, si i ftuar, në shkollat politike respektive. Mes atyre të rejave e të rinjve ka plot që në të ardhmen mund të jenë aktualizim i shpresave e dëshirave të shqiptarëve të RMV.

  Po të isha votues atje, do u kisha besuar kësaj radhe këtyre dy subjekteve. (Me shpresën që nuk ndërhyn për t’i mbështetur Edi, Batoni dhe Genti, mbështetja e të cilëve kudo që po ndodh po sjell rezultate të këqija për shqiptarët.)” ka shkruar anëtari kryesisë së VV-së Arbër Zaimi në profilin e tij në Facebook.

  Ndërkaq paralajmërimi i VV-së për shtrirje në Maqedoni të Veriut nuk u prit mirë nga partitë politike në Maqedoni. Nga BDI-ja dhe PDSH-ja thanë se janë të zënë dhe se nuk e kanë dëgjuar se çfarë ka paralajmëruar kreu i VV-së Albin Kurti. Nga Lëvizja Besa u përgjigjën pak sa me ironi se janë të zënë me punët e fushatës ndërsa nuk ka pasur asnjë qëndrim nga eksponentët e Aleancës për Shqiptarët.

  Gazeta Express me seli në Shkup ka disa javë që ka kërkuar përgjigje në shumë pyetje që kanë të bëjnë me hapjen e VV-së në Maqedoni, megjithatë eksponentët e VV-së ende nuk e kanë parë të arsyeshme që të përgjigjen.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.