×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Çfarë ndodh me trupin kur i mungon magnezi

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Shkencëtarët në Universitetin e Minesota, në punimin “Ushqimi si informacion – shembuj të rolit të ushqyesve që luajnë në organizëm”, zbulojnë se si lëndët ushqyese ndikojnë në organe të caktuara dhe u lejojnë atyre të kryejnë funksionin e tyre

  “Ka shumë më shumë lëndë ushqyese të përfshira në këto procese, këto janë disa nga ato kryesore”, thonë shkencëtarët.

  Sipas tyre, për funksionimin imunitar janë të rëndësishme vitaminat A, E, B6, C, zinku, acidi folik, riboflavin (vitamina B2), magnezi dhe seleni.

  Funksioni i sistemit nervor përmirësohet nga natriumi, kaliumi, magnezi, kalciumi, vitamina B6, acidi folik, B12, bakri dhe vitamina C.

  Për rigjenerimin e indeve nevojiten vitamina A, E, B6, C, bakri, riboflavin, magnezi. Metabolizmi stimulohet nga kaliumi, tiamina, niacina, vitamina B6, magnezi, riboflavin, acidi folik dhe vitamina C.

  Magnezi si mineral, është thelbësor për të gjitha funksionet e mësipërme. Gjendet në grurë, arra dhe fara (sidomos farat e kungullit), sojë, çokollatën e zezë, perimet jeshile, bishtajore, peshk, kos dhe produkte të tjera të qumështit.

  Sidoqoftë, sasia e magnezit në ushqim ndikohet nga përmbajtja e tokës në të cilën është rritur. Dhe fakti është që përqindja e magnezit në tokë është ulur ndjeshëm gjatë shekullit të kaluar, kështu që nuk është gjithmonë e lehtë ta sjellësh atë në sasi të mjaftueshme vetëm përmes ushqimit.

  Funksionet e magnezit

  Ky mineral nevojitet për kocka të shëndetshme, merr pjesë në transmetimin e impulseve nervore, relakson muskujt dhe rrit nivelin e energjisë.

  Ai kontribuon në shëndetin e enëve të gjakut, ul presionin e gjakut dhe rrit HDL (kolesteroli i mirë).

  Po ashtu, luan një rol thelbësor në kontrollin e sheqerit në gjak, rrit funksionin imunitar dhe përshpejton shërimin e plagëve.

  Çfarë ndodh kur trupit i mungon magnezi?

  Mosarritja e mjaftueshme e magnezit në trup mund të çojë në presion të lartë të gjakut, spazmë të muskujve, aritmi dhe kapsllëk.

  Nevoja për magnez është në rritje në njerëzit që janë të stresuar, irritues dhe të prirë ndaj kushteve depresive, kanë probleme me dhimbje muskulore, tretje të ngadaltë, tek atletët, gratë shtatzëna dhe gratë që ushqehen me gji.

  Si të sigurojmë sasi të mjaftueshme të magnezit?

  Hulumtimet e fundit kanë treguar se në rastin e niveleve të ulëta të magnezit, është mirë që ta bëni atë përmes shtesave ushqyese, ose duke përdorur magnez në formën e sprejit që aplikohet në lëkurë ose përmes larjes.

  Magnezi mund të spërkatet mbi lëkurë dhe trupi mund ta thithë atë më shpejt, pasi ai hyn drejtpërdrejt në rrjedhën e gjakut dhe indet, pa hyrë në veshka siç është rasti me konsumin oral.

  Epërsia është që një trup i tillë merr sa më shumë magnez sa duhet dhe nuk përthith pjesën tjetër. Shtojcat e magnezit duhet të merren me kujdes pasi të këshilloheni me mjekun.

  Mbidozat mund të shkaktojnë efekte anësore siç janë lodhja, dobësia e muskujve, ulja e rrahjeve të zemrës, presioni i ulët i gjakut, frymëmarrja e cekët dhe humbja e refleksit.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Lifestyle05 Dhjetor 2023
  Kur temperatura fillon të bjerë, nuk keni pse të hiqni dorë nga zakoni juaj i vrapimit. Në fakt, vrapimi në mot të...
  Lifestyle05 Dhjetor 2023
  Dashi Perspektivat për jetën sentimentale te çifteve do jene shume te mira gjate kësaj dite. Do iu jepni shume rëndësi ndjenjave dhe...
  Lifestyle04 Dhjetor 2023
  Dashi Jeta sentimentale e çifteve do jete shume e qete sot. Do flisni hapur me njeri-tjetrin dhe do bini ne mirëkuptim për...
  Të tjera
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, në dosjen e dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë më 2 dhjetor 2023, tregon veprimet që pretendohet se...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrenti i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi nuk është ndjerë mirë gjatë mbrëmjes së sotme. Ai ka pasur dhimbje stomaku, derisa në...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e re e Big Brother VIP Kosova, DJ Miss Rose ka zhvilluar një bisedë me Ilirianën. Mes një bisede disa minutëshe,...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kosova është renditur pothuajse në vendet e fundit në rezultatin e testit PISA për vitin 2022. Ajo është renditur në vendin e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka takuar Mbretin dhe Mbretreshën e Lesotos në Dubai në kuadër të Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.