×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Çdo qytetar i Shqipërisë që hyn në Zvicër i nënshtrohet karantinës së detyrueshme

  FrontOnline
  19 Gusht 2020

  Zvicra ka shtuar Shqipërinë në vendet me karantinë të detyrueshme, nëse hyn në territorin e saj.

  Qeveria zvicerane ka përditësuar listën e vendeve, ardhja nga të cilat do ketë karantinë të detyruar në këtë shtet prej 20 gushtit. Bie në sy se listës i është hequr Serbia, por i është shtuar Shqipëria dhe Kosova, si vende me rrezikshmëri të lartë. Autoritetet shëndetësore zvicerane kanë bërë një listë me vendet me risk të lartë të COVID-19.

  Për të hyrë në Zvicër nuk mjafton testi negativ i COVID-19, por duhet një karantinë 10- ditore, dhe duhet njoftuar brenda 2 ditësh, mbërritja në kantonin përkatës, ose në të kundërt karantina do të jetë e plotë 2 javore. Në rast se personat në fjalë nuk karantinohen atëherë gjoba do të jetë 10 mijë franga. Mes vendeve për të cilat bëhet fjalë është Shqipëria dhe Kosova, që do të thotë se nga data 20 gusht, hyn në fuqi edhe regjimi i ri.

  Ka dhe një kusht tjetër në këtë karantinë, ajo nuk përfshin pasagjerët që kanë kaluar transit në vendet e publikuara në listë dhe nuk kanë qëndruar më shumë se 24 orë në vendet e rrezikuara, por nëse kanë qenë në 14 ditët e fundit në një nga vendet të cilat Zvicra i quan me risk të lartë të koronavirusit, atëherë qytetarët shkojnë në karantinë./Tch/

  KEDS njofton se këto vende do mbesin pa energji elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Trupi i një 65-vjeçari, që u raportua se rrëshqiti në lumin Buna teksa peshkonte para dy muajve, është gjetur i pajetë. Në...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenbeg deklaroi se aleanca ushtarake ka ofruar mbështetje të paprecedentë për Kievin, nuk ka asnjë plan...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Zelanda e Re do të shfuqizojë ligjin e parë në botë që ndalon pirjen e duhanit për brezat e ardhshëm të martën,...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadorja gjermane në Serbi, Anke Konrad, në një intervistë për mediat serbe deklaroi se është shumë e rëndësishme që të gjitha marrëveshjet...
  Sport27 Shkurt 2024
  Interi i këtij edicioni është një skuadër e frikshme, që nuk mund ta ndalojë askush. Skuadra e udhëhequr nga Simone Inzaghi është...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot mban mbledhje të jashtëzakonshme për shkarkimin e kryesuesit të Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. Karrigen e kësaj pozite, Front...
  Vip27 Shkurt 2024
  Aktori i “Sex and the City”, Eddie Driscoll, ka vdekur në moshën 60-vjeçare pas një beteje me kancerin. Eddie Driscoll luajti në...
  Sport27 Shkurt 2024
  Roma ka marrë fitoren e pestë në gjashtë ndeshjet e fundit në Serie A që po udhëheqet nga Daniele De Rossi. Legjenda...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar aktualisht në Doha të Katarit. Ajo përmes një postimi në Facebook, ka thënë se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.