Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Buja: Me çështjen e Arsimit duhet të merren Kuvendi dhe Qeveria, jo t’i lihet nivelit lokal

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Ish ministri i Arsimit, Ramë Buja, ka thënë se çështja e vazhdimit ose jo të procesit të mësimdhënies/mësimnxënies nuk duhet t’i lihet nivelit lokal.

  “Nuk më duket që është e qëlluar. Për faktin që jemi në situatë të vështirë duhet të merren institucionet nga Kuvendi dhe pastaj ministria për çështje që i takojnë. Me që është problem kaq serioz duhet të debatohet në një seancë të veçantë që Kuvendi të marrë vendim dhe të mos i lihet komunave sepse do të ketë rrezikshmëri të madhe”.

  “Qeveria po do ta heqë barrën sepse kjo gjendje ka krijuar situatë të rëndë. Të barten kompetencat andej-këndej do të ishte gabim i madh e aq më tepër që kjo t’u lihet komunave”, ka thënë Buja.

  Buja ka thënë se nuk përkrah asnjërin prej tri modaliteteve se si t’i jepet zgjidhje çështjes së arsimit në situatë pandemie.

  “Nuk do të isha për asnjërin. Do të komunikoja me të gjitha institucionet që të merret vendim i përbashkët. Kjo gjë nuk është lojë. Mund të në kushtojë shumë shtrenjtë dhe kjo situatë duhet të menaxhohet siç është më së miri. Duhet të kemi shumë kujdes, prandaj apeloj që me këtë çështje të merret Kuvendi dhe Qeveria sepse do të bëhet tepër vonë dhe do ta pësojmë shumë keq”.

  “Është situatë tepër e rëndë dhe konform peshës duhet të merren të gjitha institucionet. Fëmijët e moshave më të vogla dëmtohen më shumë”.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka replikuar me deputetin e VV-së, Dimal Basha në rrjetin social Tëitter për...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar presidentin turk, Recep Taip Erdogan për fitoren në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Turqi. Kurti...
  Lajme28 Maj 2023
  Fitorja e Rexhep Taip Erdogan në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi ka bërë që të ketë festë në qytetin...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë ka biseduar me eurodeputeten, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit e ka...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Rivali i Rexhep Tajip Erdogan, Kemal Kilicdaroglu, ka mbajtur një fjalim, duke thënë se zgjedhjet nuk kanë qenë fer. Kilicdaroglu është shprehur...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka uruar homologun e tij, Recep Tayip Erdogan për zgjedhjen e tij si president i Turqisë për...
  Lajme28 Maj 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit në Zveçan iu tha forcave...
  Sport28 Maj 2023
  Në Allianz Stadium zhvillohet ndeshja e javës së 37-të në Serie A ndërmjet Juventusit dhe Milanit. Zonja e Vjetër pozicionohet në vend...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.