×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bogojeski: Qeveria në mënyrë të drejtpërdrejtë e çon shtetin drejt konflikteve etnike

  FrontOnline
  23 Shtator 2020

  Petar Bogojeski i Konceptit maqedonas tha se shteti e çon shtetin drejt konfliktit etnik.

  “Nëse dita shihet në mëngjes, atëherë jemi të sigurt se Qeveria është në rrugë të gabuar anti-evropiane. Kjo është kundër Kushtetutës dhe nuk respekton amendamentin e Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë, ku kujdeset për përfaqësim të barabartë për qytetarët, ndërsa në anën tjetër vendos kushte për punë në sektorin privat, përkatësisht detyron punësime etnike ndaj sektorit privat me subvencion të punësimeve në bazë etnike apo detyrim për dygjuhësi. Kjo është dhunë klasike”, tha Bogojeski.

  Sipas tij, kjo dhunë e pushtetit në mënyrë të drejtpërdrejtë çon drejt konflikteve etnike.

  “Kjo nuk është shoqëri për të gjithë, kjo është shoqëri kundër të gjithëve. Kompanive private u pamundësohet të punojnë sipas bindjeve të tyre. Është koha që odat ekonomike në Maqedoni të organizojnë rezistencë”, Bogojeski.

  Përmes investimeve, KEDS iu ofron rreth 10 mijë banorëve të Vitisë stabilitet energjetik
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kandidati për president i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani sot theksoi se ka marrë informacione se lufta në lindjen e Mesme mund të...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  "Trashëgimia e Roberto Cavallit do të jetojë përmes artit të tij, krijimtarisë së tij dashurisë për natyrën, kafshët dhe nëpërmjet familjes së...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë momenter nga pritja që i është bërë në Pallatin Elysee në Paris, ku u prit...
  Të tjera
  Lajme12 Prill 2024
  Sibel Halimi, drejtoreshë të Kulturës në Komunën e Prishtinës, ka reaguar për vrasjen e një gruaje sot në Ferizaj. Ajo në një...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Rreth 40 lëshime raketash janë identifikuar duke kaluar nga Libani, tha ushtria izraelite. Në një postim në Telegram, Forcat e Mbrojtjes së...
  Lajme12 Prill 2024
  Në shenj revolte dhe reagimi për vrasjen e 21-vjeçares në Ferizaj, Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist, të hënën në orën 17:30...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar për ngjarjen e rëndë që ka ndodhur sot në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj,...
  Lajme12 Prill 2024
  Avokati Azem Vllasi, thotë se shtetet perëndimore po e tolerojnë presidentin serb, Aleksander Vuçiqin, kjo për arsye që ai të mos shkojë...
  Sport12 Prill 2024
  Ulpiana dhe Vllaznia e Pozheranit përjashtohen nga Liga e Parë. Vendimi është marrë nga Komisioni Disiplinor dhe i Etikës i shkallës së...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.