×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  BE mbyll kufijtë për këto dy shtete, shkak gjendja e rëndë me COVID-19

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Bashkimi Evropian ka marrë rekomandim të kufizojë hyrjen pas rihapjes së kufijve ndaj të huajve.

  Amerikanët dhe rusët mund të mbesin jashtë kur Bashkimi Evropian të rihapë kufijtë e saj ndaj të huajve, sipas dokumenteve të siguruara nga agjensia e lajmeve Reuters, transmeton lajmi.net.

  Draft rekomandimet nga presidenca aktuale e BE-së, Kroacia, sugjerojnë lejimin e shtetasve jo-BE nga vendet me infeksione të qëndrueshme ose në rënie, dhe ata me një “situatë epidemiologjike të krahasueshme ose më të mirë” sesa Evropa.

  Ky kriter epidemiologjik është përcaktuar si midis 16-20 rasteve të reja të infeksionit të raportuara gjatë 14 ditëve në 100,000 njerëz.

  Shtetet gjithashtu do të vlerësohen për shënimet e tyre mbi testimin, gjurmimin e kontaktit dhe trajtimin, besueshmërinë e të dhënave dhe marrëveshjet e udhëtimit reciprok për banorët e BE-së, sipas dokumentit, transmeton lajmi.net.

  Bazuar në azhurnimin më të fundit të Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) të bllokut, këtu metodologjia e propozuar mund të përjashtojë udhëtarët nga Shtetet e Bashkuara dhe Meksika, shumica e Amerikës së Jugut, Afrikës së Jugut, Rusisë, Iranit, Arabisë Saudite dhe Afganistanit , ndër të tjera.

  SHBA, presidenti i të cilit, Donald Trump, ndaloi vizitorët evropianë në fillimin e krizës, ka deri tani numrin më të madh të vdekjeve dhe rasteve në botë.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për ndërprerjen e energjisë-elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.