×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  BE krijon draft listën e shteteve me të cilat do të hapë kufijtë, në të edhe Kosova

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Të mbyllur në një sallë takimesh në Bruksel, zyrtarët po debatojnë se kush do të lejohet të hyjë në BE më 1 korrik kur kufijtë ndërkombëtarë të bllokut planifikohen të hapen – dhe kush do të ndalohet.

  Lista tashmë ka ngjallur polemika, pasi burimet zbuluan se Shtetet e Bashkuara – vendi i prekur më keq në të gjithë botën nga COVID-19 me më shumë se 2.4 milion raste, nuk është në të.

  Brazili dhe Rusia gjithashtu besohet se janë në listën e mos-hyrjes për shkak të përgjigjeve të tyre ndaj virusit.

  Të enjten, zyrtarët evropianë nuk arritën të marrin një vendim mbi të cilin vendet do të ndalohen nga hyrja edhe pasi të hapen kufijtë e jashtëm të bllokut, me një diplomat të BE-së duke i thënë Euronews se zyrtarët “nuk mund të arrijnë një marrëveshje” dhe se bisedimet do të vazhdojnë të premten.

  Euronews ka marrë, nga burimet diplomatike të BE-së, listën e plotë të vendeve për të cilat do të hapen kufijtë e Evropës, dhe mund të konfirmojë që Brazili, Katar, Sh.B.A dhe Rusia nuk janë me të vërtetë në të.

  Burimet gjithashtu hodhën në dyshim datën e rihapjes së kufijve të 1 korrikut, duke sugjeruar se marrëveshjet nuk do të vijnë me kohë.

  Lista e plotë e vendeve, shtetasit e të cilëve do të lejohen të hyjnë në Europë, sipas draft listës, është si më poshtë:

  Qyteti i Vatikanit

  Monaco

  Mali i Zi

  Andorra

  Serbia

  Bosnja dhe Hercegovina

  Ukrainë

  Shqipëri

  Turqi

  Kosovë

  Republika Popullore Demokratike e Koresë

  Turkmenistan

  Vietnam

  Kinë

  Tajlandë

  Myanmar

  Mongoli

  Japoni

  Korea e jugut

  Gjeorgji

  Butan

  Liban

  Indonezi

  Uzbekistan

  Indi

  Taxhikistan

  Kazahstan

  Palau

  Zelandë e Re

  Australi

  Dominica

  Bahamas

  Shën Lucia

  Uruguay

  Xhamaika

  Kubë

  Guyana

  Paraguaj

  Venezuela

  Nikaragua

  Kosta Rika

  Kanadë

  Angolë

  Tunizi

  Namibia

  Uganda

  Mozambik

  Mauritius

  Zambia

  Rwanda

  Etiopi

  Marok

  Algjeri

  Egjipt

  Gjiganti zviceran “Lika Group” synon ta zbukurojë Prishtinën (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Administrata Tatimore e Kosovës njofton të gjithë tatimpaguesit të cilët zhvillojnë aktivitet të taksive, se janë të obliguar që të pajisen me...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka marrë pjesë në Samitin e Paqes për Ukrainën, i cili është mbajtur në Zvicër. Në një...
  Lajme18 Qershor 2024
  Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka rënë nën llupën e Prokurorisë së Speciale të Kosovës, nën dyshimin për kurdisje të tenderit “Themelimi...
  Të tjera
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është arrestuar në Pejë, pasi që gjatë kontrollit në veturën e tij janë gjetur dhe konfiskuar një pistoletë Zoraki me...
  Sport18 Qershor 2024
  Në ndeshjen e dytë në “EURO 2024”, Shqipëria do të ndërrojë stadium. Nga “Signal Iduna Park”, kombëtarja shqiptare do të luajë nesër...
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...
  Opinione18 Qershor 2024
  Kurti ta mbajë mend mirë këtë mësim. Kështu e përmbledh në një analizë të tij profesori amerikan Alon Ben-Meir mesazhin ndaj Kryeministrit...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar rastin e lartcekur lidhur me viktimën mashkull kosovar”, thuhet...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.