Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  BE arrin marrëveshjen: 750 mld euro për rimëkëmbjen nga pandemia Covid-19

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Udhëheqësit e BE kanë arritur një marrëveshje për një paketë të madhe rimëkëmbje pas 4 ditë bisedimesh.

  Paketa përfshin një fond prej 750 miliardë euro, e cila do të përdoren si grante dhe kredi për të kufizuar ndikimin ekonomik nga pandemia e Covid-19.

  Kryetari i Samitit Charles Michel tha se kjo ishte një “moment i rëndësishëm” për Evropën.

  Marrëveshja përqendrohet në një program prej 390 miliardë dollarësh për shtetet anëtare të goditura më rëndë nga pandemia.

  Ajo u arrit së bashku me marrëveshjen për buxhetin e ardhshëm shtatë-vjeçar të bllokut, me vlerë rreth 1.1 bilion euro.

  Samiti, i cili filloi në Bruksel të Premten në mëngjes, pati më shumë se 90 orë bisedime dhe u bë më i gjati i BE-së që nga një takim i vitit 2000 në qytetin francez të Nice, i cili zgjati pesë ditë.

  Paketa tani do të përballet me më shumë negociata teknike nga vendet anëtare, dhe ka nevojë për ratifikim nga Parlamenti Evropian.

  Reagimet e liderëve pas arritjes së marrëveshjes

  Presidenti francez Emmanuel Macron tha se ishte një “ditë historike për Evropën”.

  “Asnjëherë më parë BE nuk ka investuar në të ardhmen si kjo”, ka shkruar Kryeministri belg Sophie Wilmès, në Twitter.

  “Sot kemi ndërmarrë një hap historik, të gjithë mund të jemi krenarë. Por mbeten hapa të tjerë të rëndësishëm. E para dhe më e rëndësishmja: të fitojmë mbështetjen e Parlamentit Evropian”, tha Ursula von der Leyen.

  KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa u plagosën në një shkëmbim zjarri me një sulmues të armatosur pranë kufirit me Egjiptin....
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti i Kirgistanit tha të shtunën se ish-republika e tij sovjetike ishte gati të  bashkëpunonte me BE-në. “Kirgistani është i gatshëm të...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, është betuar të shtunën për mandatin e ri presidencial në Ankara. Teksa e ka lexuar betimin, ai...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, është betuar të shtunën për mandatin e ri presidencial në Ankara. Teksa e ka lexuar betimin, ai...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kreu i Ekipit Negociator të Kosovës dhe numri dy i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi i ka reaguar presidentit të Serbisë, Aleksander...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Një zjarr i madh ka shpërthyer mëngjesin e së shtunës në një termocentral, në Kahramanmaras, qyteti që u godit nga tërmeti shkatërrimtar...
  Lifestyle03 Qershor 2023
  Pas një dite rraskapitëse, ju e quani një bekim të flini menjëherë. Orët e mjaftueshme të gjumit shpesh mbeten një ëndërr e...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, e ka cilësuar si shumë të qartë deklaratën e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep...
  Lajme03 Qershor 2023
  Bashkimi Evropian ka kërkuar të shtunën që Kosova t'i pezullojë menjëherë operacionet policore në afërsi të objekteve komunale në veri të Kosovës,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.