×
 • Lajme
 • Lajme

  Bajrami: Komuna ka dhënë leje vetëm për mbushjen e themelit të xhamisë në Prishtinë

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Teologu Mustafë Bajrami ka thënë se nuk ka nisur ndërtimi i xhamisë në qendër të Prishtinës, sepse sipas tij Komuna e Prishtinës ende nuk e ka dhënë lejen për ndërtimin e saj.

  Bajrami tha se Komuna e Prishtinës, ka dhënë leje vetëm për të nisur mbushja e themelit të xhamisë, por tutje ende nuk mund të vazhdohet.

  Ai tha se kjo është e vërtetë dhe se e ka marrë si informacione nga zyrtarët e Bashkësisë Islame të Kosovës.

  “…Ndërtimi i xhamisë nuk është nis si herën e kaluar për zgjedhje, ose për ndërrimin e Kushtetutës. Këto janë punë e veprime që i dinë organet kompetente të Kosovës. Xhamia nuk është nis, Komuna e Prishtinës e ka dhanë lejen për pilotimin e projektit. Është vetëm për me mbush themelin, nuk ka leje për të bërë ndërtimin. Këto janë fjalë të vërteta. Nuk është nis ndërtimi i xhamisë. Ende nuk e ka fituar tenderin kompania turke për të ndërtuar këtë xhami. Komuna e Prishtinës e ka dhënë lejen për pilotimin e themelit, por ende thuhet herë është dhënë leja e herë jo”, tha Bajrami në Debat Plus.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Telekomit të Kosovës i janë bllokuar të enjten pasdite llogaritë bankare, pas vendimit të Gjykatës Komerciale lidhur me borxhin prej 5.7 milionë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, i ka reaguar deputetes së VV-së, Ardiana Matoshi, e cila sot mbajti veshur një bluzë në të...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Vip29 Shkurt 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Drenusha Latifi, ka shokuar opinionin me deklaratat e saj të fundit, duke bërë akuzat e rënda për dhunë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Jo rrallëherë, gazetarët janë cak i kanosjeve e sulmeve që kryesisht lidhen me punën e tyre. Një rast i tillë ka ndodhur...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka thënë se opozita nuk është duke e bllokuar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.