×
 • Tenderët
 • Tenderët

  Ankesë për parregullsi në tenderin për punimin e shtatores së Ibrahim Rugovës

  FrontOnline
  12 Shkurt 2020

  Tenderi i shpallur në vlerë prej 120 mijë euro nga Komuna e Istogut për punimin e shtatores së presidentit të ndjerë të Kosovës, Ibrahim Rugova, në vendlindjen e tij (Istog), po përcillet me ankesa për parregullsi dhe favorizime të një operatori të caktuar ekonomik, raporton portali “Front Online”.

  Në seancën e së mërkurës (sot) të Organit Shqyrtues të Prokurimit (OSHP), përfaqësuesi i kompanisë private “P.M.N”, Zenun Tolaj, ka deklaruar se  në dosjen e tenderit kanë hasur në shkelje të Ligjit të Prokurimit Publik, pasi që, siç ka thënë ai, këtë e ka konstatuar edhe eksperti shqyrtues i OSHP-së, Ilaz Papaj, i cili ka propozuar që ankesa të pranohet dhe lënda të kthehet në ri-vlerësim.

  Në anën tjetër, Zize Bujupaj nga Komuna e Istogut, ka thënë se nuk pajtohen me arsyetimin e ekspertit shqyrtues, pasi që, sipas saj, konkursi i projektimit dallon nga procedurat tjera të prokurimit.

  Ajo ka shtuar se ky aktivitet i prokurimit është vlerësuar nga një juri profesionale dhe vendimi i kësaj të fundit  është që kompania “Albana Muriqi BI” të shpallet fituese.

  Ndërsa eksperti shqyrtues Ilaz Papaj ka thënë se pretendimet e operatorit ankues qëndrojnë.

  “Operatori i shpallur fitues nuk i ka dorëzuar 3 kontrata dhe referenca, siç është kërkuar në dosje të tenderit. Kontratat dhe referencat e operatorit ekonomik, Albana Muriqi BI nuk janë të operatorit ekonomik, por janë të individit Gëzim Muriqi. Poashtu nuk janë dorëzuar deklaratat në vlerë prej 150 mijë euro,por operatori fitues ka dorëzuar një deklaratë për vitin 2018 në vlerë prej 144 mijë euro, ndërsa për vitet 2017, 2019 nuk ka pasur kontrata”, ka thënë Papaj, duke shtuar se për këto shkelje Komuna e Istogur ka thënë se këto janë devijime të vogla, por, sipas tij, për këto devijime janë shpallur të papërgjegjshëm dy operatorë ekonomik, raporton “Front Online”.

  Vendimi i Panelit Shqyrtues për këtë aktivitet Prokurimit do të merret në ditët në vijim, deri sa portali “Front Online” do t’u mbaj të informuar në vazhdimësi për rrjedhën e këtij procesi të prokurimit.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Lajme24 Nëntor 2023
  Zyrtarët e shtetit të Kosovës do t’i kenë në dispozicion një vjeçar veturat e markave “Dacia” dhe “Renault” për shfrytëzimin e të...
  Sport21 Nëntor 2023
  Skënderaj, i  drejtuar nga Fadil Nura, sapo ka nënshkruar kontratën në vlerë rreth 600 mijë euro për rregullimin e tribunave të stadiumit...
  Tenderët14 Nëntor 2023
  Koorporata Energjetike e Kosovës -KEK ka shpërblyer me tender në vlerë mbi 200 mijë euro kompaninë Rojet e Nderit për sigurimin e...
  Të tjera
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka konfirmuar se dy persona janë arrestuar në lidhje me vrasjen e Liridona Murselit. Nacionale ka marrë vesh nga...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Antony Blinken iu kundërpërgjigj pretendimeve të Hamasit se SHBA-ja dhe Izraeli i dhanë fund armëpushimit sepse dëshironin që armiqësitë të rifillonin mes...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy persona të dyshuar për vrasjen e Liridona Murselit. Rastin përFront Online e ka...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Në Gjykatën Themelore të Prizrenit kanë arritur, nën përcjelljen e rreptë të policisë, katër të arrestuarit që dyshohen për pjesëmarrje në grabitjen...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Gjykata Komerciale e ka pezulluar edhe në rivendosje ndërtimin e Rrugës A. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar zëdhënësja e Gjykatës...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se i ka thënë presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, se ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.