×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Amerika Latine regjistron rritje të rasteve me COVID-19

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Përderisa disa vende rifillojnë ekonomitë, të tjerët forcojnë masat e kontrollit të cilat duket se kanë humbur efektin e tyre.

  Bogota

  Në Kili numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara me koronavirusin e ri (COVID-19) është 225.103 ndërsa numri i vdekjeve ka arritur në 3.841 që nga 3 marsi kur u paraqit rasti i parë me këtë virus në vend, transmeton Anadolu Agency (AA).

  Pas më shumë se një muaj mbyllje në kryeqytetin e Kilit, Santiago, ku jetojnë 7 milionë banorë, numri i infeksioneve dhe vdekjeve nga COVID-19 nuk ka shënuar rënie. Ekspertët thonë se kjo është për shkak se njerëzit nuk respektojnë rregullat e karantinës, të cilat kanë arritur të ulin lëvizshmërinë vetëm me 30 për qind.

  Megjithatë, autoritetet nuk pranojnë të vendosin qytetin në “letargji” pasi disa ekspertë kanë bërë thirrje për të frenuar në mënyrë drastike ngjitjen.

  “Nuk është e mundur të kryhet një masë si ajo, sepse ne do të mbetemi pa shërbime themelore”, tha në paraqitjen e raportit ditor ministri i Shëndetësisë, Enrique Paris.

  Përderisa javët kalojnë, respektimi i masave për distancimin shoqëror ka humbur forcën. Sipas policisë, që nga fillimi i pandemisë 100 mijë persona janë arrestuar në vend për mosbindje ndaj karantinës.

  Argjentinë

  Rastet me COVID-19 në Argjentinë vazhdojnë të shënojnë rritje tashmë për një javë, duke tejkaluar shifrën 1.000 në ditë dhe autoritetet shëndetësore po paralajmërojnë mbi presionin ndaj sistemit shëndetësor. Këto shifra kanë çuar në një ngurtësim të mbylljes së qytetit Buenos Aires dhe rrethinës së tij, ku janë regjistruar 96 për qind e pacientëve të rinj.

  Mjekët u kanë dhënë fund turneve që presidenti Alberto Fernandez po bën në vend. Që nga dita e djeshme, presidenti është izoluar në rezidencën Olivos.

  Argjentina ka raportuar gjithsej 35.552 raste me COVID-19 dhe 929 vdekje.

  Guatemala

  Ministria e Punëve të Jashtme e Guatemalës njoftoi se 142 qytetarë të saj kanë vdekur nga koronavirusi jashtë vendit, shumica e të cilëve në SHBA dhe se të paktën 351 qytetarë të Guatemalës janë prekur nga COVID-19 jashtë vendit nga gjithsej 3 milionë që jetojnë jashtë.

  Ministria po ashtu tha se 142 qytetarë të saj kanë vdekur jashtë vendit, prej të cilëve 137 në SHBA, katër në Meksikë dhe një në Ekuador.

  Rreth 40 për qind e vdekjeve janë raportuar në New York City, ndërsa 22,5 për qind janë regjistruar në Silver Spring të shtetit Maryland.

  Po ashtu edhe në Brazil, vendi i dytë më i prekur nga COVID-19 në botë, janë raportuar gjithsej 978.142 raste të konfirmuara dhe 47.748 vdekje.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.