×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ambasadori amerikan në Rusi: Dënimi i ish-marinsit i kërcënon marrëdhëniet tona

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Rusi, John Sullivan, ka thënë se dënimi i ish-marinsit amerikan, Paul Whelan, me 16 vjet burgim për spiunazh do t’i dëmtojë raportet mes Moskës dhe Uashingtonit.

  Avokati i Whelan-it tha pas vendimit të gjykatës se klientit të tij i është thënë se do të jetë pjesë e një shkëmbimi të të burgosurve me një shtetas rus që po mbahet në Shtetet e Bashkuara, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

  Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë ka thënë se e ka propozuar këtë shkëmbim në shumë raste.

  Paul Whelan u dënua me 16 vjet burgim nga një gjykatë ruse nën akuzën se ka spiunuar në dobi të Shteteve të Bashkuara.

  Moska thotë se Whelan është kapur me një USB që përmbante të dhëna të klasifikuara. Ëhelan është deklaruar i pafajshëm dhe ka thënë se ka menduar që USB-ja, që e kishte marrë nga një mik rus, përmbante fotografi të pushimeve.

  Prokurorët rusë, të cilët e kanë akuzuar Whelan-in se ka qenë së paku kolonel i inteligjencës ushtarake në Shtetet e Bashkuara, kishin kërkuar nga gjykata që ai të dënohej me 18 vjet burgim dhe që dënimin ta vuante në një burg të sigurisë së lartë.

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Idetë që vendet evropiane, të cilat synojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian, gradualisht të integrohen në disa politika të BE-së, por edhe në...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një pjesë e madhe e autostradës në jugperëndim të Suedisë u shemb gjatë natës, duke lënduar tre persona, tha sot policia. Kjo...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ukraina nisi një tjetër sulm me raketa në Sevastopol këtë mëngjesin e së shtunës, që ndodhet në Krimenë e pushtuar nga rusët....
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Carlo Ancelotti ka dhënë detaje të reja se kur do të kthehet Vinicius Jr nga lëndimi. Në fakt sulmuesi brazilian ka lënë...
  Vip23 Shtator 2023
  Modelja 25 vjeçe, ka sfiluar për markat “Fendi” dhe “Versace”, ku “ka fërkuar shpatullat” me Gigi Hadid. Leonardo DiCaprio është në lidhje...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka qëndruar sot për vizitë në Lipjan. Ai atje është takuar me bashkëpartiakët e tij. Këtë Haradinaj...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën për shkak të një zjarri që ra në një fabrikë topash golfi në Tajvan, tre...
  Kronika23 Shtator 2023
  Policia në Kaçanik të premten ka arrestuar një të mitur. Të njëjtit i kanë gjetur një revole me 3 copë fishekë. Me...
  Lajme23 Shtator 2023
  Dragan Milloviq, Illija Elezoviq dhe Zoran Kostiq janë tre serbët e dyshuar për krime lufte për të cilët Gjykata Themelore në Prishtinë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.