Lajme

AGK: Thellësisht të pikëlluar me vdekjen e gazetarit të shquar Sulejman Gashi

AGK: Thellësisht të pikëlluar me vdekjen e gazetarit të shquar Sulejman Gashi
15:40 | 11 Shtator 2020

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka thënë se me dhimbje të thellë ka pranuar lajmin për vdekjen e gazetarit shumëvjeçar Sulejman Gashi.

“Gashi ishte korrespodent i Radiotelevizionit të Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku nga atje raportoi për luftën në Kosovë si dhe për të gjitha zhvillimet nëpër të cilat kaloi shteti i Kosovës. Përveç profesionit të gazetarit, ai ishte edhe një aktivist i shquar në forcimin e marrëdhënieve Kosovë – ShBA. Vdekja e Sulejman Gashit është një humbje e madhe për komunitetin tonë, andaj me pikëllim të thellë AGK iu shpreh ngushëllime familjarëve, miqve dhe kolegëve të gazetarit, Sulejman Gashi”, thuhet në reagimin e AGK-së.

Sulejman Gashi pësoi një arrest kardiak në vitin 2016 përderisa ishte në një udhëtim pune dhe që atëherë u përball me probleme shëndetësore.

Lajmin për vdekjen e tij e kanë bërë të ditur familjarët të cilët kanë njoftuar se varrimi i të ndjerit do të bëhet në Kosovë.

 

Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria

Të tjera