Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  A do rikthehet karantina në Shqipëri? Flasin ekspertët

  FrontOnline
  24 Shtator 2020

  Sipas ekspertëve të shëndetit, rikthimi i karantinës do të ndodhë vetëm nëse numri i të prekurve me koronavirus do të kalojë shifrën 200 brenda 10 ditësh.

  Epidemiologu dhe zv/drejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Dritan Ulqinaku ka deklaruar se nga raportimet ditore, vendi ynë është ende larg këtij pragu për t’iu rikthyer karantinës.

  Ndryshe nga vendet fqinje, të cilat po e marrin në konsideratë një rimbyllje, vendi ynë duket se nuk do të shkojë deri në një pikë të tillë.

  Nga ana tjetër Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, theksoi faktin se edhe pse forca infektuese e virusit ka rënë, mesi i tetorit mund të sjellë një rritje të rasteve për shkak edhe të gripit sezonal.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Shoqëria gjithnjë e më individualiste drejt së cilës ne ecim po vihet re me më shumë forcë në Korenë e Jugut. Atje,...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried, thotë se situata e krijuar në veri të Kosovës i ka rrënjët tek mospranimi nga...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i është bashkuar thirrjeve të përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme të...
  Lajme02 Qershor 2023
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), dega në Klinë, sot ka shënuar 23-vjetorin e themelimit. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj me këtë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, ka njoftuar se ekipi i RTV 21, është ndjekur nga persona të maskuar në Leposaviq....
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri i i vendit,  Albin Kurti, ka takuar sot Koordinatoren Rezidente të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Arnhild Spence. Në takimit u...
  Lajme02 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati tha se nuk duhet të mbrohet deklarata e kryeministrit Albin Kurti për sekretarin amerikan Antony Blinken. Derisa...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.