×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  162 të vdekur nga rrëshqitja e dheut në Myanmar

  FrontOnline
  02 Korrik 2020

  Mbi 160 persona raportohen të kenë humbur jetën në një minierë në Mianmar pasi një rrëshqitje e një masivi dheu shkaktoi një dallgë të madhe uji dhe balte pranë galerisë e cila u përmbyt duke shkaktuar kështu tragjedinë më të fundit.

  Sipas autoriteteve bilanci i viktimave mendohet të jetë më i lartë, pasi në apel mungojnë ende shumë minatorë.

  Shërbimi i zjarrfikëses raporton se minatorët ishin duke punuar në minierën e gurëve të çmuar në rajonin e Hpakant, kur dallga e ujit dhe baltës u përplas me ta.

  “Deri tani ne kemi gjetur 100 trupa të pajetë, por mendohet se shumë të tjerë janë nën baltë” tha Tar Ling Maung për mediat.

  Aksidente të ngjashme janë të shpeshta në Mianmar, ku minatorë të jashtëligjshëm vihen në kërkim të gurëve të çmuar në masivet e dheut që janë nxjerrë nga galeritë.

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka bërë sot një vizitë të paparalajmëruar në Kiev. Atje, ai tha se forcat ukrainase...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi i ka reaguar presidentit serb Aleksandër Vuçiq që tha mbrëmë se në mesin e...
  Auto28 Shtator 2023
  Ndërsa rivalët e tij republikanë u përballën në debatin e dytë televizivë, ish-Presidenti Trump vendosi të mbajë fjalim në një kompani të...
  Të tjera
  Lifestyle28 Shtator 2023
  Mëlçia është organ shumë “i punësuar” dhe kyç për tretje, por që për shkak të shtimit të futjes së toksineve në organizëm,...
  Lajme28 Shtator 2023
  Grupet parlamentare kanë nisur diskutimet për rezolutën për dënimin e sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës. Konjufca i ftoi këto grupe që...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar sot që Serbia të sanksionet e ndëshkohet ndërkombëtarisht pas ngjarjes së të dielës, ku një grup i...
  Vip28 Shtator 2023
  Arbana Osmani kohët e fundit duket se ka filluar të përgatitet për sezonin e ri të “Big Brother”. Por ky vit do...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri Edi Rama ka dalë ditën e sotme në një konferencë për mediat ku është shprehur se Bashkimi Evropian duhet të dalë...
  Lajme28 Shtator 2023
  Ish-kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se në Kuvendin e Kosovës duhet të miratohet një Rezolutë që dënon terrorizmin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.