×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Veliu: Na duhen edhe më tepër se 300 zjarrfikës, jemi larg standardeve të kërkuara

  FrontOnline
  09 Shtator 2020

  Ministri i Punëve të Brendshme (MPB), Agim Veliu theksoi se Kosova ka nevojë që të punësojë më shumë se 300 zjarrfikës, që të arrij standardin minimal, meqë sipas tij komunat kanë numër të paktë të tyre dhe se janë larg standardeve të kërkuara.

  Veliu gjatë vizitës në Gjilan tha se sot kanë diskutuar me kryetarin Lutfi Haziri për reformat në administratë publike dhe për masat që duhet të merren para fillimit të vitit të ri shkollor, meqë do të rriten lëvizjet.

  “Diskutuam edhe për çështjen e stacionit policor në Gjilan. Sepse ju e dini që janë disa pengesa për sa i takon atij rrjeti. Dhe ne u dakorduam që të punojmë bashkërisht që sa më shpejt policisë regjionale të policisë në Gjilan t’iu sigurohen hapësira të nevojshme për punë dhe besoj që me parashikimet e buxhetit të vitit të ardhshëm këtë çështje do ta rregullojmë. Po ashtu e diskutuam edhe organizimin e gjitha mekanizmave edhe në kuadër të qeverisë së Kosovës edhe në nivel të komunës për fillimin e vitit të ri shkollor. Sepse me fillimin e vitit të ri shkollor do të rriten edhe lëvizjet, qarkullimet e njerëzve dhe mundësitë të përhapjes së covid-19. Por me masat që u prezantuan në qendrën operative të komunës së Gjilanit unë besoj që do të kemi një fillim të mirë të vitit të ri shkollor”, është shprehur Veliu.

  Ai ka folur edhe për rriten e numrit të zjarrfikësve, meqë siç tha Veliu, Kosova ka nevojë edhe për më tepër se 300.

  “Unë sigurisht do ta procedojë edhe në Qeverinë e Kosovës. Sepse vendimi për shtimin e numrit të punëtorëve, duhet të jetë vendim i qeverisë. Besoj që qeveria do të ketë mirëkuptim për këtë numër në komunën e Gjilanit. Por Brigadat e Zjarrfikësve janë me numër të paktë edhe bë komunat tjera sepse janë larg standardeve të kërkuara sa i takon numrit të banorëve edhe hapësirave territoriale që i mbulojnë në secilën komunë. Na nevojiten edhe më tepër se 300 zjarrfikës të punësojmë që të arrijmë standardin minimal”, ka deklaruar Veliu.

  E, kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka falënderuar për vizitën e dytë në Gjilan të Agim Veliut gjatë kohës së pandemisë.

  Ai tha se kanë diskutuar për rritjes e sigurisë publike, rolin e policisë në komunitet, përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor dhe masat anti-Covid.

  “Vizita e tij e dytë është prapë është në funksion jo vetëm të sigurisë publike por edhe të zbatimit detyrave që normalisht ministria e Punëve të Brendshme i ka edhe në nivel komunal. Por në fokus të vizitës së sotshme ka qenë funksionimi dhe qendra operative e emergjencave civile dhe shëndetësore në parandalimin e përhapjes së sëmundjes me Covid. E njoftova ministrin dhe delegacionin që reagimi jonë është prej 22 shkurtit, respektivisht 13 mars kur është aktivizuar plani i emergjencave civile. Ne kemi bërë për këto 180 ditë përpjekje maksimale që të menaxhojmë situatën kundër përhapjes së sëmundjes me Covid-19. Fatkeqësisht 40 qytetarë tonë e kanë humbur jetën dhe kjo është pjesa më e rëndë e menaxhimit të situatës me Covid”, ka thënë ai.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Lajme24 Qershor 2024
  Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme i BE-së, Josep Borrell do të presë të mërkurën një takim të nivelit të lartë...
  Lajme24 Qershor 2024
  “Bixhoz i rrezikshëm” – kështu e përshkruan shumë media perëndimore vendimin e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për të shpallur zgjedhjet e parakohshme legjislative....
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka bërë të ditur se është takuar me sekretarin e Kuvendit të...
  Të tjera
  Kronika24 Qershor 2024
  Një person është arrestuar nga policia e rajonit të Gjakovës, pasi që ky i fundit dyshohet se tentoi t’u jepte ryshfet 20...
  Lajme24 Qershor 2024
  Ministrja gjermane e Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë, Ursula Nonnemacher do ta vizitojë Kosovën për të mësuar rreth rekrutimit të stafit të ri infermieror nga...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, është goditur mbrëmë nga vërshime të shumta të shiut. Shumë rrugë janë mbuluar nga uji e shumë biznese...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Prishtinës Përparim Rama ka paralajmëruar sërish përkeqësim të motit në Prishtinës rreth orës 17:00. Prandaj ai i ka bërë një...
  Bota/Rajoni24 Qershor 2024
  Pasi ka marrë zyrtarisht votimin e Kuvendit, Hristjan Mickoski ka zhvilluar një takim ceremonial me Talat Xhaferin, i cili i ka dorëzuar...
  Lajme24 Qershor 2024
  Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK), ka njoftuar se përkundër reshjeve të dendura të shiut dhe pamundësisë së përpunimit të ujit nga...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.