×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Të huajt në Gjermani paguhen 900 euro më pak sesa ata vendas

  FrontOnline
  21 Shtator 2020

  Të huajt në Gjermani fitojnë mesatarisht 900 euro më pak në muaj sesa qytetarët vendas, sipas statistikave nga Agjencia Federale e Punës.

  Vitin e kaluar, qytetarët gjermanë kishin të ardhura mesatare mujore prej 3,509 euro bruto, dhe të huajt 2,614 euro, që është më pak për një të katërtën.

  Diferenca midis gjermanëve dhe të huajve është veçanërisht drastike kur bëhet fjalë për të sapoardhurit nga Siria, Afganistani ose Eritreja, të cilët fitojnë 1,475 euro më pak se vendasit. Në veçanti, diferenca u rrit në vitet e mëparshme, pasi në 2010 ajo arriti në 11.6 për qind, ose 317 euro.

  Dallimi nuk mund t’i atribuohet vetëm arsimit, pasi ai ekziston edhe midis punëtorëve të pakualifikuar – të huajt marrin 415 euro më pak se gjermanët.

  Punëtorët e pakualifikuar nga Ballkani Perëndimor fitojnë 208 euro më pak në muaj, ndërsa njerëzit nga vendet e refugjatëve fitojnë 657 euro më pak në muaj. Vetëm 16 për qind e të gjithë punonjësve gjermanë punojnë në të ashtuquajturin “sektor me paga të ulëta”, ndërsa pjesa e të huajve është 37 për qind.

  Sipas Agjencisë Federale të Punës, në dhjetor të vitit të kaluar, 21 milion shtetas vendas dhe tre milionë të huaj kishin një punë me orar të plotë në Gjermani.

  Qeveria gjermane shpjegon ndryshimin në pagë duke thënë se punëtorët nga jashtë shpesh kanë më pak përvojë dhe ekspertizë, dhe punësimi i më shumë të huajve gjithashtu mund të ketë një “efekt në presionin mbi pagat mesatare”.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një tërmet është regjistruar rreth orës 22:22 në Tiranë, i cili raportohet të ketë qenë i magnitudës 2.4 të shkallës Rihter Sipas...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një 15 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia greke pasi qëlloi me thikë një bashkëmoshatar të tij grek. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Janë pajisur me urdhër mbrojtës dy persona në Korçë, pasi që dy 52-vjeçarë kanë ushtruar dhunë ndaj tyre. Njëri ushtronte dhunë nga...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.