×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Kollçaku për situatën e pandemisë: Dikush duhet të mbajë përgjegjësi

  FrontOnline
  13 Korrik 2020

  Deputetja e Vetëvendosjes, Fatmire Kollçaku, në seancën e sotme të Kuvendit ku po raporton kryeministri i vendit rreth situatës më Covid-19, tha se qytetarët po flijohen për inate personale.

  Ajo tha se deputetët nuk i kanë dhënë dritën e gjelbër ligjit anti-covid për shkak të inateve personale.

  Kollçaku: Qytetarët po flijohen për inate personale

  “Çka bëri kjo qeveri me marrjen e mandatit, menjëherë i shfuqizoi të gjitha kufizimet që i ka bërë qeveria Kurti. Është e vërtetë, në mbledhjen e parë i keni shfuqizuar kufizimet që kanë mbet dhe rishikimi me 20 qershor bazuar në indikacionet epidemiologjike çdo vazhdim të vazhdoj. Ndërsa mbledhjen e 9 korrikut që është diçka e pashpjegueshme për inate personale nuk i japin vizë kalimit të ligjit anticovid, dhe këtu deputetët e po të njëjtit subject nuk e përkrahin iniciativën për inate persona, e flijuat qytetari për inate personale” tha ajo.

  Kollçaku tha se qytetarët nuk kanë besim të qeveria aktuale.

  Kollçaku: Dikush duhet të marrë përgjegjësi për situatën aktuale rreth Covid-19

  “Më vjen mirë që ato masa janë që i ka ndërmarrë më herët qeveria Kurti , mirëpo i them kësaj qeverie që ne tani jemi në rrethana krejt tjera fatkeqësisht dhe për këtë dikush duhet të marrë përgjegjësi. Jemi në rrethana tjera ku radhitemi si vendi me rrezikshmëri të lartë, vend që nuk preferohet për vizitë nga qytetarët e BE-së, një vend që prej shtetit që radhitej si shteti me menaxhimin në tre shtetet më të suksesshme kemi ardh në ato shtete që menaxhohet më së keqi pandemia”, tha ajo.

  Kollçaku tha se vet institucionet i kanë shkelur rregullat dhe kanë dhënë shembull jo të mirë të qytetarët.

  Fillon zyrtarisht Big Brother VIP Kosova 2, mirëpritet me duartrokitje nga publiku në studio
  Nga Rubrika
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e rajonit të Prishtinës me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka iniciuar një hetim në drejtim të veprës penale “Ndërhyrje në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini ka vlerësuar se sanksionet e BE-së kundër Kosovës dhe të Kosovës kundër Serbisë kanë...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka lëshuar një njoftim në lidhje me thirrjet dhe publikimet nga faqe të ndryshme në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia Rajonale në Ferizaj gjatë muajve të fundit ka realizuar një varg planesh operative në komunikacion me qëllim të parandalimit të aksidenteve....
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Sindikatat do t’i dorëzojnë kërkesat e tyre qeverisë së re si rritje e pagave në sektorin privat dhe publik, si dhe pagë...
  Sport25 Qershor 2024
  Futbollisti kosovar i Kombëtares së Shqipërisë, Ylber Ramadani, është shprehur i ngazëllyer që ishte pjesë e skuadrës kuqezi në Evropianin ‘Gjermani 2024’....
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia në Prishtinë ka njoftuar se kanë sekuestruar një revole të tipit TT dhe nëntë fishekë te një shofer që e kishin...
  Sport25 Qershor 2024
  Trajnerëve të Zvicrës iu vodhën kompjuterët në Dusseldorf gjatë EURO 2024, megjithatë nuk është komprometuar asnjë e dhënë sensitive apo informacion në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.