×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Forca e NATO-s në Kosovë ka një Shef të ri të Shtabit

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Gjeneral brigadieri i Ushtrisë amerikane Larry Henry është Shefi i ri i Shtabit të Forcës së Kosovës.

  Ai mori përsipër detyrën nga Brigadieri Gjeneral Shawn A. Harris i Gardës Kombëtare të SHBA-së. Ceremonia u zhvillua në shtabin e përgjithshëm të operacionit të drejtuar nga NATO në Kosovë dhe u kryesua nga Gjeneral Major Michele Risi, Komandanti XXIV i KFOR-it, me pjesëmarrjen e Ambasadorit Amerikan Philip S. Kosnett dhe të gjithë krerëve të KFOR-it dhe përfaqësuesve të lartë kombëtarë.

  Gjenerali Henry, një oficer me shumë përvojë i cili shërbeu në detyra të ndryshme operative, shprehu përkushtimin e tij për të vazhduar punën e shokut, paraardhësit të tij në fushën e misionit të KFOR-it për të kontribuar në një mjedis të qetë dhe të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë, ndërsa mbështet procesi i dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës.

  Gjenerali Harris kujtoi arritjet operacionale të KFOR-it gjatë mandatit të tij 1-vjeçar, veçanërisht në përgjigjen ndaj kërcënimit të paparë të COVID19, dhe theksoi rëndësinë e ndërtimit të marrëdhënieve të forta dhe të qëndrueshme çdo ditë brenda KFOR-it dhe jashtë me Angazhimet e Liderëve kryesorë.

  Në fjalimin e tij të fundit, Gjeneral Risi përshëndeti ngrohtësisht Shefin e Shtabit të 19-të të KFOR-it dhe falënderoi gjeneralin Harris për udhëheqjen e tij të jashtëzakonshme dhe kontributin e madh në operacion, e arritur falë një prejardhjeje të gjerë që e përgatiti atë të drejtojë një staf të vërtetë shumëkombësh dhe të sigurojë gjykim të shëndoshë dhe këshilla të mira kur duheshin vendime të vështira.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Në tre muajt e fundit të vitit 2023, remitencat apo dërgesat nga bashkëatdhetarët kanë shënuar vlerën prej në 1.3 miliardë euro, një...
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-ministri i jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se Spanja po refuzon ta njohë pavarësinë e Kosovës, duke e përmendur si...
  Lajme25 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar për rrëmbimin që kishte ndodhur në Prishtinë të enjten në mbrëmje. Sipas njoftimit, njëri është 18 vjeç me...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Kadri Kastrati, ish-komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, ka thënë për Front Online se rrugën e Kosovës drejtë NATO-s nuk mund...
  Lajme25 Maj 2024
  Aplikimi i Kosovës për të qenë anëtare e asocuar në Asamblenë Parlamentare të NATO-s do të jetë në agjendë në takimin e...
  Lajme25 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2468 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën...
  Lajme25 Maj 2024
  Blakaj: Institucionet s’kanë bërë mjaftueshëm për dokumentimin e krimeve të luftës, shumë prova janë zhdukur Institucionet e Kosovës po fajësohen se nuk...
  Lajme25 Maj 2024
  Moti sot parashihet të jetë i vranët dhe dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës në disa vende parashihen të sjellin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.