×
 • Lajme
 • Lajme

  Zv/Ministri i Arsimit: Mësimdhënësit do të kompensohen nëse iu shtohen orët mësimore

  FrontOnline
  27 Gusht 2020

  Zëvendësministri i Arsimit Xhavit Rexhaj  ka thënë se shtyrja e mësimit nuk lidhet me presionin e SBASHK-ut.

  “Problemi kryekëput lidhet me situatën pandemike. Ne përgatitjet i kemi bërë dhe kemi qenë të gatshëm për të filluar mësimin”, tha ai.

  Zëvendësministri i Arsimit thotë se gjatë kësaj kohe shoqëria kosovare duhet t’i përshtatet situatës pandemike duke respektuar rekomandimet për maskat, distancën dhe pastërtinë.

  “Lufta ndaj Covid duhet të jetë individuale e jo e ndonjë institucioni, por shteti duhet t’i përdorë mekanizmat për të zbatuar masat e qeverisë”.

  Rexhaj thotë se janë duke u munduar që të bëjnë një analizë në lidhje me numrin e mësimdhënësve që tashmë janë të infektuar me COVID-19.

  “Ne duhet ta dimë se kënd po e dërgojmë në klasë…Ne tashmë kemi një trend pozitiv të rënies së numrave dhe çfarë po bëjmë – hajde të qesim në qarkullim 700 mijë njerëz në qarkullim”.

  Zëvendësministri i Arsimit ka thënë se për shtyrjen e mësimit është vendosur në 10 minutat e fundit të takimit që është mbajtur sot më prindërit e SBASHK-un.

  “Vendimi ynë situatën nuk do ta përkeqësojë. Se a do ta bëjë më mirë nuk e dimë”, ka deklaruar Xhavit Rexhaj në Dukagjini.

  Rexhaj ka treguar edhe disa detaje se si do të mbahen orët në momentin kur të fillojë mësimi.

  “Një orë mësimore nga 45 minuta sa është do të shkurtohet në 30 minuta. Klasat do të ndahen në dysh. Puna e shtuar e mësimdhënësve po bëjmë çmos që të kompensohet. Sigurisht jo nëse iu shtohen dy orë por më shumë. Edhe për mësimdhënësit mbi 60 vjeç do të gjejmë zgjedhje”, deklaroi ndër të tjera Xhavit Rexhaj.

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Sot parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të cilat në...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka treguar arsyen se pse nuk mori pjesë në samitin për Ukrainën që u mbajt në Tiranë....
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht nga një person pasditen e së enjtes, me ç’rast ka...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.